Aseara s-a disputat partida de fotbal Kazahstan-Romania in preliminariile Campionatului European 2018. Rezultatul a fost 0-0. Contestatii serioase au fost aduse de catre delegatia Romaniei atat arbitrajului, cat si manierei complet lipsita de fair play dovedita de jucatorii kazahi, care s-au comportat ca niste veritabili macelari cu jucatorii romani.

UPDATE 21:48 Jucătorii naţionalei au ieşit grav şifonaţi după meciul cu Kazahstan. Cei mai afectaţi au fost Dragoş Grigore şi Alex Chipciu, însă şi Cristi Săpunaru a avut probleme medicale.

Verdictul medicilor în cazul celor trei, potrivit Sport.ro:

Dragoş Grigorefractură de piramidă nazală. Fundaşul a fost schimbat în minutul 20, după ce a primit un cot în figură în minutul 9, în careul advers. Arbitrii n-au acordat nimic.

Alex Chipciu – ruptură. Mijlocaşul lui Anderlecht a acuzat dureri în finalul primei reprize, însă a fost lăsat să joace până la pauză

Cristi Săpunaru – a fost lovit cu capul în figură de un adversar, la un duel aerian. Fundaşul Astrei a acuzat stări de ameţeală şi a fost transportat la spital. Fundaşul Astrei are şase dinţi sparţi!

Christoph Daum a fost forţat să facă două schimbări în primele 45 de minute, din cauza accidentărilor. Dragoş Grigore este suspect de fractură de piramidă nazală, în timp ce Alex Chipciu a acuzat dureri la inghinali.

Două penalty-uri refuzate, doi jucători accidentaţi!

”Tricolorii” au fost urmăriţi de ghinionul accidentărilor în prima repriză a meciului cu Kazhstan. Mai întâi, în minutul 9, un adversar l-a lovit cu cotul în faţă pe Dragoş Grigore, la un duel aeriat petrecut în marginea careului. Arbitrul nu a acordat nici măcar cartonaşul galben. Grigore a încercat să continue, însă a acuzat şocul loviturii şi a fost schimbat cu Moţi, în minutul 22. Fundaşul lui Al Sailiya este suspect de fractură de piramidă nazală.

Pe finalul primei reprize, a fost rândul lui Alex Chipciu să acuze probleme medicale. După un duel în careul advers, mijlocaşul lui Anderlecht s-a plâns de dureri în zona inghinalilor şi a fost schimbat la pauză cu Gabi Enache.  Chipciu a căzut după ce a fost faultat de Akhmetov în careu, în postură de ultim apărător, însă arbitrul a lăsat jocul să continue.

În ambele situaţii, decizia corectă ar fi fost penalty pentru România şi măcar cartonaş galben pentru “agresor”