Wednesday, September 3, 2025
33.9 C
Bucharest

Spionii israelieni ce o vizau pe Kovesi, eliberati din arestul Politiei

Cei doi spioni israelieni ai companiei Black Cube care au vrut să-i spargă adresele de e-mail și care-i sunau apropiații sefului DNA au fost eliberați din arestul preventiv și plasați în arest la domiciliu.

Potrivit unor informatii de ultima ora, statutul celor doi s-a schimbat dupa ce doi sefi importanti din Israel ai companiei Black Cube au venit la Bucuresti si au stat de vorba cu procurorii DIICOT.
Ron Weiner şi David Geclowicz, cei doi israelieni reţinuţi la Bucureşti, ar fi încercat să strângă informaţii care să o compromită pe şefa DNA, Laura Codruţa Kovesi.

„Mail-urile mele şi ale familiei nu au fost sparte. Din verificările pe care le-am făcut nici măcar nu s-a încercat acest lucru. Au fost doar telefoane care au fost date în mod repetat şi insistent familiei şi prietenilor apropiaţi. Este o anchetă în derulare la DIICOT. Sper să afle cât mai repede şi cât mai complet adevărul. Cu siguranţă sunt implicate persoane pe care noi le-am investigat sau persoane care susţin persoanele pe care noi le-am investigat”, spunea recent șefa DNA.

Potrivit DIICOT, Ron Weiner este suspectat de constituire a unui grup infracţional organizat, acces ilegal la un sistem informatic, transfer neautorizat de date informatice, alterarea integrităţii datelor informatice, în formă continuată, operaţiuni ilegale cu dispozitive şi programe informatice, scrie stiripesurse.ro.

Pe David Geclowicz, procurorii îl suspectează de săvârşirea infracţiunilor de constituire a unui grup infracţional organizat, complicitate la acces ilegal la un sistem informatic, complicitate la transfer neautorizat de date informatice, complicitate la alterarea integrităţii datelor informatice şi complicitate la operaţiuni ilegale cu dispozitive şi programe informatice.

Compania Black Cube a fost fondată în 2010 în Tel Aviv de către doi foști ofițeri de informații israelieni, Dan Zorella și Avi Yanus, şi are sucursale atât în Londra, cât și în Paris. Compania oferă servicii juridice și de intelligence.

Firma Black Cube și-a câștigat renumele reprezentând în instanță afaceriști acuzați de infracțiuni economice, iar The Wall Street Journal nota în 2015 că angajații firmei au fost implicați în operațiuni private de contraspionaj cibernetic, infiltrându-se în rețele de hackeri.

Totodată, conform unor surse, personalul angajat în cadrul companiei este cunoscut ca fiind în relații apropiate cu oficialii guvernului israelian și agențiile de informații din această țară.

Hot this week

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată NATO

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată...

Dezvăluiri despre nava ucraineană lovită de ruși lângă România

New Strategy Center publică o analiză privind semnificația atacului...

Dovada : invadatorii ruşi vor să ajungă la graniţa României

Imaginile publicate de Ministerul Apărării din Rusia pe 30...

Antena3.ro : detalii despre criza din coaliție

PNL susține luni, într-un comunicat de presă, că reforma...

Topics

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată NATO

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată...

Dezvăluiri despre nava ucraineană lovită de ruși lângă România

New Strategy Center publică o analiză privind semnificația atacului...

Dovada : invadatorii ruşi vor să ajungă la graniţa României

Imaginile publicate de Ministerul Apărării din Rusia pe 30...

Antena3.ro : detalii despre criza din coaliție

PNL susține luni, într-un comunicat de presă, că reforma...

Dacă Rusia oprește războiul din Ucraina, SUA si Europa vor trimite trupe de menținerea păcii

Europa elaborează „planuri destul de precise” pentru desfăşurarea unei...

Cristian Diaconescu : România are linii roșii la negocierile Rusia-Ucraina

Consilierul prezidențial Cristian Diaconescu a declarat joi la Antena...

Secretarul General al NATO : RUSIA şi CHINA se pregătesc pentru o confruntare cu noi

Mark Rutte, Secretarul General al NATO : RUSIA şi CHINA...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img