Wednesday, March 11, 2026
2.7 C
Bucharest

Fiscul romanesc fata cu civilizatia

Fiscul romanesc e singurul din Europa unde nu poti sa-ti platesti taxele cu cardul. Va dati seama in ce secol suntem?

In administratiile romanesti nu exista nici bancomate, nici POS, acele dispozitive ce-ti permit plata cu cardul. Asa ceva este de neconceput intr-un continent civilizat si evoluat, in care poti plati orice cu un card si in varful muntelui la 4000 m si pe plaja fierbinte din Mediterana.

pos-tifetz

Conditiile subumane in care lucreaza cei din administratiile financiare, sediile vechi, spatiile insalubre si insuficiente – la astea se adauga o chestiune de Evul Mediu. Vrei sa platesti taxele si nu se poate folosi cardul. Asta era de imaginat intr-o pescarie saracioasa din Maroc, nu intr-o tara europeana. Nici un sef de Fisc (ANAF) din ultimii 10 ani nu s-a gandit sa rezolve acest aspect de minima igiena fiscala.

Ei bine, am semnalat lucrul acesta de cateva ori in public. Abia azi, in al 13 lea ceas, am auzit ceva concret.

bancomat_32387400

In circa 10 zile premierul va aproba Ordonanta de urgenta care va reglementa cadrul legal care sa permita plata taxelor si a impozitelor cu cardul bancar. “Mi-am propus sa nu mai adopt nicio Ordonanta, dar pe aceasta o voi aproba!”, a spus luni Victor Ponta. Pana la implementarea fizica a acesteia ar putea trece intre 6-12 luni, a mai precizat premierul, adaugand ca dupa ce Ordonanta va aparea, urmeaza ca emitentii de carduri-bancile comerciale- sa oferteze Fiscul pentru a-si instala POS-urile in cadrul Administratiilor Financiare. “Vedeti ca nu exista bancomate si plata cu cardul in Administratiile Financiara, ceea ce probabil ar fi cel putin la fel de eficent. Imediat am intrebat-o pe doamna ministru, si mi-a zis ca in 10 zile o sa veniti cu ordonanta si acordul”, a completat Ponta.  

 

Hot this week

Ce vor să aducă americanii în bazele aeriene din România

Potrivit unor surse oficiale, Departamentul de Război al SUA...

Fostul șef al Armatei Americane e îngrijorat de prelungirea războiului cu Iran. Comparație cu Afganistan și Irak

Fostul președinte al Statului Major Interarme, Amiralul Mike Mullen,...

Kirsten Fontenrose : Crizele internaționale consolidează rolul strategic al României

Unul din cei mai importanți specialiști americani în problema...

Europol : “ameninţări ridicate” de terorism şi „extremism violent” pe teritoriul european

Escaladarea conflictului din Iran pune Europa în stare de...

Finlanda vrea arme nucleare NATO

Finlanda urmează să relaxeze interdicția privind armele nucleare, permițând...

Topics

Ce vor să aducă americanii în bazele aeriene din România

Potrivit unor surse oficiale, Departamentul de Război al SUA...

Kirsten Fontenrose : Crizele internaționale consolidează rolul strategic al României

Unul din cei mai importanți specialiști americani în problema...

Finlanda vrea arme nucleare NATO

Finlanda urmează să relaxeze interdicția privind armele nucleare, permițând...

Oficial iranian : China și Rusia ne sprijină

Ministrul de externe iranian, Abbas Araghchi, a declarat vineri...

Ideologul Pentagonului spune că Israelul l-a ucis pe Khamenei

Un oficial de rang înalt de la Pentagon, subsecretarul...

17 țări din 3 continente implicate direct sau indirect în război

17 țări din 3 continente implicate direct sau indirect...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img