Thursday, March 12, 2026
3.9 C
Bucharest

ALDE : PNL e cu Basescu

boc-despre-declaratia-lui-antonescu-referitoare-la-basescu-gura-pacatosului-adevarat-graieste-209100

Liderii ALDE susţin că delegaţia PNL în PE se alătură lui Traian Băsescu prin intrarea în PPE şi îşi arată slăbiciunea în loc să îşi întărească poziţia în Legislativul UE.

“Rezultatul alegerilor arată că Grupul ALDE rămâne al treilea grup ca mărime în Parlamentul European. Fără sprijin de la ALDE, nicio decizie nu poate fi luată”, se arată într-o declaraţie comună a preşedintelui ALDE, Graham Watson şi a liderului Grupului ALDE, Guy Verhofstadt.

Cei doi precizează că decizia “nefericită” a preşedintelui PNL, Crin Antonescu, de a propune conducerii partidului deplasarea către PPE ignoră faptul că în Grupul ALDE PNL ar fi unul dintre cele mai mari delegaţii şi, aşa cum s-a stabilit, ar deţine poziţii importante în PE.

“Prin intrarea în PPE, delegaţia PNL se va alătura lui Băsescu şi alege să îşi arate slăbiciunile în loc să îşi întărească poziţia în Legistativul UE”, se mai arată în declaraţie.

base daul

Presedintele PPE, Joseph Daul, i-a transmis un mesaj liderului PNL Crin Antonescu, în care salută propunerea acestuia privind eurodeputatii partidului si anuntă că popularii europeni sunt gata să demareze rapid toate procedurile necesare pentru aderarea PNL la PPE.
“Domnule presedinte, salut anuntul dumneavoastră privind aderarea la PPE. Împărtăsim aceeasi viziune că avem nevoie de o fortă politică de centru-dreapta puternică pentru o Europă stabilă si puternică”, se arată în mesajul presedintelui PPE, remis luni agentiei MEDIAFAX de PNL.
Joseph Daul arată că PNL este “un partid pro-European care apără valorile europene” si este binevenit în familia popularilor europeni.
“Suntem gata să demarăm rapid toate procedurile necesare pentru aderarea partidului la PPE, indată ce decizia finală este luată de către Partidul National Liberal. Cu sinceritate, Joseph Daul”, se încheie mesajul.

ANTONESCU 2012 : “POPULARII SUNT LA COTROCENI”

PS : Crin Antonescu, Iulie 2012 – “Niciodată Europa nu va fi doar a unor demnitari de moment sau a unei singure familii politice, Europa e din plin liderul socialiştilor europeni, care e aici cu USL şi cu poporul român şi îl salut! A lucra pentru un popor înseamnă să ai un proiect pentru acea naţiune, îl avem şi avem puterea de a-l îndeplini. Popularii europeni sunt astăzi la Palatul Cotroceni cu preşedintele lor, noi suntem aici cu poporul nostru, fără preşedinte”

niciodată Europa nu va fi doar a unor demnitari de moment sau a unei singure familii politice, Europa e din plin liderul socialiştilor europeni, care e aici cu USL şi cu poporul român şi îl salut! A lucra pentru un popor înseamnă să ai un proiect pentru acea naţiune, îl avem şi avem puterea de a-l îndeplini. Popularii europeni sunt astăzi la Palatul Cotroceni cu preşedintele lor, noi suntem aici cu poporul nostru, fără preşedinte”

Acest articol este proprietatea Ring Media Group şi este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare integrală sau parţială a conţinutului se poate face doar cu citarea sursei, astfel: pentru publicaţiile tipărite – Ziarul “ring”, iar pentru publicaţiile online – http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/48894/Antonescu-la-mitingul-USL-Popularii-europeni-la-Cotroceni-cu-presedintele-lor-noi-aici-cu-poporul-nostru-

niciodată Europa nu va fi doar a unor demnitari de moment sau a unei singure familii politice, Europa e din plin liderul socialiştilor europeni, care e aici cu USL şi cu poporul român şi îl salut! A lucra pentru un popor înseamnă să ai un proiect pentru acea naţiune, îl avem şi avem puterea de a-l îndeplini. Popularii europeni sunt astăzi la Palatul Cotroceni cu preşedintele lor, noi suntem aici cu poporul nostru, fără preşedinte”, le-a spus românilor preşedintele PNL, Crin Antonescu.

Acest articol este proprietatea Ring Media Group şi este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare integrală sau parţială a conţinutului se poate face doar cu citarea sursei, astfel: pentru publicaţiile tipărite – Ziarul “ring”, iar pentru publicaţiile online – http://www.ziarulring.ro/stiri/eveniment/48894/Antonescu-la-mitingul-USL-Popularii-europeni-la-Cotroceni-cu-presedintele-lor-noi-aici-cu-poporul-nost

 

 

 

Hot this week

Ce vor să aducă americanii în bazele aeriene din România

Potrivit unor surse oficiale, Departamentul de Război al SUA...

Fostul șef al Armatei Americane e îngrijorat de prelungirea războiului cu Iran. Comparație cu Afganistan și Irak

Fostul președinte al Statului Major Interarme, Amiralul Mike Mullen,...

Kirsten Fontenrose : Crizele internaționale consolidează rolul strategic al României

Unul din cei mai importanți specialiști americani în problema...

Europol : “ameninţări ridicate” de terorism şi „extremism violent” pe teritoriul european

Escaladarea conflictului din Iran pune Europa în stare de...

Finlanda vrea arme nucleare NATO

Finlanda urmează să relaxeze interdicția privind armele nucleare, permițând...

Topics

Ce vor să aducă americanii în bazele aeriene din România

Potrivit unor surse oficiale, Departamentul de Război al SUA...

Kirsten Fontenrose : Crizele internaționale consolidează rolul strategic al României

Unul din cei mai importanți specialiști americani în problema...

Finlanda vrea arme nucleare NATO

Finlanda urmează să relaxeze interdicția privind armele nucleare, permițând...

Oficial iranian : China și Rusia ne sprijină

Ministrul de externe iranian, Abbas Araghchi, a declarat vineri...

Ideologul Pentagonului spune că Israelul l-a ucis pe Khamenei

Un oficial de rang înalt de la Pentagon, subsecretarul...

17 țări din 3 continente implicate direct sau indirect în război

17 țări din 3 continente implicate direct sau indirect...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img