Thursday, January 8, 2026
0 C
Bucharest

Bomba din Ordonanța Guvernului privind Codul Penal !

Bomba din Ordonanța Guvernului privind Codul Penal și Codul de Procedură Penală

DE A.M.P   •   19 MAI 2016   •   17:48

Guvernul a dispus, prin Ordonanță de Urgență, modificarea și completarea Codului penal și Codului de procedură penală, argumentând că modificările sunt necesare pentru a pune în acord cele două acte cu decizii ale Curţii Constituţionale și ale Comisiei Europene.

Cu toate acestea, Andreea Sava a prezentat, la 100 de minute, de la Antena 3, câteva abuzuri ascunse în modificările guvernului:

Andreea Sava a dat un exemplu concret, referitor la un articol privind datele financiare obţinute doar la cererea procurorului, pentru care e nevoie de un mandat de la judecător pentru 30 de zile, cu prelungire până la maxim 6 luni.

Problema apare la alin. 5 care precizează că: ”În cazurile în care există urgenţă, iar obţinerea mandatului în condiţiile alin. 1 sau 2 ar conduce la o întârziere substanţială a cercetărilor, la pierderea, alterarea sau distrugerea probelor ori ar pune în pericol siguranţa victimei sau a altor persoane şi sunt îndeplinite condiţiile prevăzute la alin.1 sau, după caz, alin.2, procurorul poate dispune obţinerea datelor privind tranzacţiile financiare efectuate sau care urmează a fi efectuate, fără a mai avea nevoie de un judecător”.

Totodată, datele financiare client-avocat sunt confidenţiale, însă dacă există suspiciunea că urmează să se comită o infracţiune, procurorul poate cere datele. Atunci, instituţiile financiare sunt obligate să dea datele.

Probleme apar și la articolul referitor la percheziţia corporală fără acord şi fără mandat de la judecător. ART. 190 – alin 5: “În cazul în care persoana examinată nu îşi exprimă în scris consimţământul şi există urgenţă, iar obţinerea autorizării judecătorului în condiţiile alin. ar conduce la o întârziere substanţială a cercetărilor, la pierderea, alterarea sau distrugerea probelor, organul de urmărire penală poate dispune, prin ordonanţă, efectuarea examinării fizice”.

Gabriela Baltag, președintele Asociației Magistraților din România, a comentat modificările aduse Codului Penal, într-o intervenție telefonică la Antena 3.

PS : Nu-i asa ca si altii au facut traznai si nu mai sunt proteste, nu-i pune nimeni la zid? Ba dimpotriva, sunt primiti cu bratele deschise la proteste desi au facut exact precum cabinetul Grindeanu : modificarea legislatiei penale, cu niste critici majore din partea magistratilor

Hot this week

Zf.ro : fermierii români, mai bogați decât cei francezi

Un fermier din România care deţine 100 de hectare...

O rușine pentru Guvernul României : ghiseul.ro

Exact când era mai mare nevoie de o platformă...

Cetățean român presupus dispărut în urma incendiului din Crans Montana

Ambasada României la Berna este în contact cu familia...

Descoperire uluitoare la echipamentele NASA

Camerele folosite de NASA pentru asamblarea sondelor spațiale și...

2026. Ce temperaturi vor fi

Anul viitor va fi, probabil, al patrulea an consecutiv...

Topics

Zf.ro : fermierii români, mai bogați decât cei francezi

Un fermier din România care deţine 100 de hectare...

O rușine pentru Guvernul României : ghiseul.ro

Exact când era mai mare nevoie de o platformă...

Cetățean român presupus dispărut în urma incendiului din Crans Montana

Ambasada României la Berna este în contact cu familia...

Descoperire uluitoare la echipamentele NASA

Camerele folosite de NASA pentru asamblarea sondelor spațiale și...

2026. Ce temperaturi vor fi

Anul viitor va fi, probabil, al patrulea an consecutiv...

O soluție modernă, minim invazivă, pentru refluxul gastroesofagian

O soluție modernă, minim invazivă, pentru refluxul gastroesofagian   Calitatea vieții...

Ce se va întâmpla cu prețul aurului în 2026

Prețul aurului a înregistrat în 2025 cea mai mare...

Cine va cumpăra activele Lukoil, una din puşculiţele războiului rusesc?

Compania Midad Energy din Arabia Saudită a devenit unul...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img