Sunday, May 4, 2025
27.9 C
Bucharest

Grindeanu. Tudose. Dancila?

Se anunta o noua criza politica majora la varful PSD. Premierul Viorica Dancila a declarat ca nu este de acord cu restructurarea Guvernului prin vot in Parlament, varianta sprijinita de presedintele PSD Liviu Dragnea.

Dupa doua experiente triste, cu premierii Sorin Grindeanu si Mihai Tudose eliminati de propriul partid de la Palatul Victoria in urma tensiunilor majore cu Liviu Dragnea, sunt dator ca jurnalist sa ma intreb : se rupe Dancila de liderul PSD?

Vom avea al 3 lea guvern PSD daramat de PSD?

Istoria relatiei personale Dancila-Dragnea spune ca nu. Cei doi sunt prieteni si apropiati de multa vreme. Un astfel de moment de tensiune e insuficient pentru a rupe tandemul Dragnea-Dancila.

Accesele de independenta ale premierului tin insa si de exagerarile practicate in dialog si decizie de apropiati ai lui Dragnea, precum Darius Valcov. Se stie ca adevaratul premier al Romaniei, cel care controleaza toti banii si ia toate hotararile este intimul lui Dragnea, Valcov. Nu de putine ori, orgoliul (atat cat exista) Vioricai Dancila a fost puternic sifonat de afirmatii de genul : “Nu discutati cu Dancila, ea nu conteaza, Darius decide”.

Declaratia premierului ca nu e si nu va fi de acord cu Liviu Dragnea in privinta restructurarii Guvernului este un avertisment, nu un gest al unei disidente adanci.

Dancila si Dragnea vor merge mult si bine impreuna. Relatia lor e veche, inca de pe vremea cand Darius Valcov era pe rand copilul de suflet al lui Traian Basescu, apoi cel mai bun ministru al premierului Victor Ponta (am citat din afirmatiilor celor 2 …)

E foarte adevarat ca devin obsesive neintelgerile oricarui premier cu liderul PSD. Nimeni nu e bun. Au fost 100 de remanieri in 2 ani si jumatate. 4 nominalizari de premieri. Morisca asta cu bile de tip loto-prono dinainte de 1989 trebuie sa se opreasca in acesti doi ani electorali, altfel se incinge arcul. Si sare.

Hot this week

Cine intră în turul 2

Cine intră în turul 2 Potrivit estimărilor sociologice în ziua...

Franţa recunoaşte un atac GRU în campania electorală din 2017

În 2017, echipa de campanie a lui Emmanuel Macron...

26% dintre români folosesc platforma pro-rusă Telegram

Cu 26% din populația României folosind Telegram cel puțin...

Se pregătesc hainele viitorului Papă

Raniero Mancinelli, croitorul ultimilor trei papi, nu lasă nimic...

Topics

Cine intră în turul 2

Cine intră în turul 2 Potrivit estimărilor sociologice în ziua...

Franţa recunoaşte un atac GRU în campania electorală din 2017

În 2017, echipa de campanie a lui Emmanuel Macron...

26% dintre români folosesc platforma pro-rusă Telegram

Cu 26% din populația României folosind Telegram cel puțin...

Se pregătesc hainele viitorului Papă

Raniero Mancinelli, croitorul ultimilor trei papi, nu lasă nimic...

Aţi auzit de Insula Migingo?

Pe o insulă care are dimensiunea unui teren de...

Antena3.ro : descoperire arheologică majoră

Arheologi de la British Museum și din Irak au...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img