Saturday, May 30, 2026
22 C
Bucharest

Marfa de scandal cu CFR. Faza pe desecretizari

Razboiul Ponta-Basescu a continuat azi cu desecretizarea unei decizii CSAT, pentru ca Administratia Prezidentiala sa demonstreze premierul minte in legatura cu avizul CSAT pentru privatizarea CFR Marfa.

base-pontaP

Preşedinţia a publicat miercuri hotărârea CSAT din 5 februarie privind avizarea privatizării CFR Marfă, în document afirmându-se că “modalitatea concretă şi procedura de privatizare se află în responsabilitatea Ministerului Transporturilor şi a Guvernului României”.
Potrivit hotărârii publicate pe site-ul Preşedinţiei, la secţiunea CSAT – hotărâri emise de Consiliu, CSAT avizează proiectul de HG pentru aprobarea strategiei de privatizare a CFR Marfă şi a mandatului Ministerului Transporturilor pentru implementarea acesteia.
În articolul 2 al hotărârii se arată că “modalitatea concretă şi procedura de privatizare se află în responsabilitatea Ministerului Transporturilor şi a Guvernului României”.
Hotărârea CSAT mai cuprinde şi solicitarea către Ministerul Transporturilor de a include în contractul de privatizare clauze potrivit cărora cumpărătorul se obligă, sub sancţiunea rezoluţiunii contractului şi plata unor daune interese, să menţină obiectul de activitate al CFR Marfă şi să întreprindă toate măsurile necesare pentru îndeplinirea de către companie, pe toată durata sa de existenţă, a obligaţiilor de natură strategică ce îi revin potrivit legislaţiei în vigoare, protocoalelor şi acordurilor naţionale şi internaţionale.
Aceste obligaţii menţionate în hotărâre sunt nevoile de apărare a ţării, transportul trupelor şi materialelor militare, neîntrerupt pe timp de pace, în caz de calamităţi naturale, situaţii de criză şi de război sau alte situaţii deosebite, angajamentele asumate de România prin Tratatul NATO şi convenţiile încheiate cu SUA.

Premierul Ponta a mai declarat azi : “Eu ma ocup de paine, Basescu de circ”

Hot this week

O dronă rusească plină cu explozibil a lovit un bloc din Galaţi

O dronă detectată de autoritățile române în timpul unui...

Şocant : Casa Albă elogiază o gorilă pe care o proclamă “adevărat patriot”

Şocant : Casa Albă elogiază o gorilă pe care...

Statul român e ameninţat de ambasadorul (încă ne-expulzat) al Rusiei

Ambasadorul rus la Bucureşti, Vladimir Lipaev, a solicitat o...

Vertijul care a dus la descoperirea unei boli coronariene severe

Vertijul care a dus la descoperirea unei boli coronariene...

Alertă SAFE : ultimele 72 de ore !

Începând de azi, mai sunt exact 72 de ore...

Topics

O dronă rusească plină cu explozibil a lovit un bloc din Galaţi

O dronă detectată de autoritățile române în timpul unui...

Statul român e ameninţat de ambasadorul (încă ne-expulzat) al Rusiei

Ambasadorul rus la Bucureşti, Vladimir Lipaev, a solicitat o...

Vertijul care a dus la descoperirea unei boli coronariene severe

Vertijul care a dus la descoperirea unei boli coronariene...

Alertă SAFE : ultimele 72 de ore !

Începând de azi, mai sunt exact 72 de ore...

Armistițiul și pacea se îndepărtează : SUA au bombardat sudul Iranului

Încă un eșec al negocierilor pentru pace în Orientul...

AIRBUS, condamnat pentru omor din culpă

O curte de apel din Paris a stabilit joi...

Lovitura pentru SUA dată de China și Japonia

Japonia şi China şi-au redus semnificativ deţinerile de obligaţiuni...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img