Saturday, February 14, 2026
3.4 C
Bucharest

Le Monde : 6351 refugiati pentru Romania. Ponta : primim doar 1500

Comisia Europeană va propune României să găzduiască 4.646 de refugiaţi, conform unui nou plan întocmit de oficialii de la Bruxelles, pe lângă cei 1.705 imigranţi prevăzuţi în proiectul din iunie, ceea ce înseamnă un total de 6.351 de persoane, dintre cei 160.000 de imigranţi care trebuie repartizaţi în statele membre ale Uniunii Europene.

Potrivit cotidianului Le Monde, preşedintele Comisiei Europene, Jean-Claude Juncker, vrea ca statele UE să împartă între ele aproximativ 120.000 de persoane care au fugit din calea războiului din ţările lor, dintre care 50.400 au sosit în Grecia, 15.000 în Italia şi 54.000 în Ungaria. Aceştia reprezintă 62% dintre solicitanţii de azil care au sosit pe teritoriul Europei în ultimele trei luni, potrivit unui document la care Le Monde a avut acces.

Conform acestui plan, care urmează să fie prezentat în faţa Parlamentului European de la Strasbourg miercuri, Germania va primi 31.443 de noi refugiaţi, ceea ce înseamnă patru persoane la 10.000 de locuitori.

La rândul său, Franţa ar urma să găzduiască 24.000 de refugiaţi, adică tot 4 la 10.000 de locuitori. De altfel, preşedintele francez, Francois Hollande, a confirmat deja, luni, că Franţa va primi 24.000 de noi refugiaţi în următorii doi ani.

România ar trebui să găzduiască 4.646 de refugiaţi (2 la 10.000 de locuitori), Olanda 7.214 (4 la 10.000 de locuitori), Belgia 4.564 (4 la 10.000 de locuitori), Suedia 4.469 (5 la 10.000 de locuitori).

Acest proiect prevede trimiterea de refugiaţi inclusiv în ţări reticente: Spania (14.931), Polonia (9.287) şi Cehia (2.978). Marea Britanie, Danemarca şi Irlanda, care sunt scutite de la politica comună privind migraţia, nu sunt vizate de solicitări din partea Comisiei Europene, dar vor putea găzdui voluntar imigranţi.

Stabilirea cotelor de refugiaţi ia în calcul, pe lângă numărul de locuitori al fiecărei ţări, şi rata şomajului, numărul cererilor de azil înregistrate şi Produsul Intern Brut.

Potrivit Reuters, cifrele din noul proiect întocmit de CE se adaugă celor propuse în iunie, când României i s-a cerut să primească 1.705 imigranţi, dintr-un total de aproximativ 40.000.

Premierul Victor Ponta a declarat luni că şedinţa CSAT în care se va discuta despre criza refugiaţilor va avea loc, cel mai probabil, săptămâna viitoare, când se va decide asupra cotei de refugiaţi, adăugând că, în opinia sa, România nu poate accepta mai mult decât capacitatea sa de 1.500 de locuri.

Hot this week

Portul strategic Giurgiuleşti din Rep. Moldova devine proprietate a României, stat NATO şi UE

Portul strategic Giurgiuleşti din Rep. Moldova devine proprietate a...

NATO în România

NATO în România https://www.youtube.com/watch?v=pelGogM84q8

Grecia și Malta sprijină flota fantomă a Rusiei?

Grecia și Malta se opun propunerii Comisiei Europene de...

Thales face mii de angajări pe fondul creșterii comenzilor pentru apărare

Thales, lider global în tehnologii avansate pentru apărare, aerospaţial...

Topics

Portul strategic Giurgiuleşti din Rep. Moldova devine proprietate a României, stat NATO şi UE

Portul strategic Giurgiuleşti din Rep. Moldova devine proprietate a...

NATO în România

NATO în România https://www.youtube.com/watch?v=pelGogM84q8

Grecia și Malta sprijină flota fantomă a Rusiei?

Grecia și Malta se opun propunerii Comisiei Europene de...

Thales face mii de angajări pe fondul creșterii comenzilor pentru apărare

Thales, lider global în tehnologii avansate pentru apărare, aerospaţial...

Germania devine liderul european al NATO

Germania va ocupa în curând mai multe poziții de...

Ecce Homo, cumpărat pentru 14,9 milioane de dolari

Italia a cumpărat o versiune a tabloului 'Ecce Homo',...

Ce poți face pentru a preveni cancerul

Ce poți face pentru a preveni cancerul O boală care...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img