Monday, April 6, 2026
22.1 C
Bucharest

Ungaria e razna : “Ponta face afirmatii extremiste si mincinoase”

Ungaria intinde nepermis coarda…

Ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, a respins criticile premierului Victor Ponta privind gestionarea de către Ungaria a crizei imigranţilor, catalogând drept “extremiste şi mincinoase” afirmaţiile şefului Guvernului român.

Declaraţiile premierului Victor Ponta sunt “minciuni”, fiind inadecvate pentru un lider politic din secolul 21, a declarat Peter Szijjarto, citat de MTI.

“Premierul României a făcut declaraţii extremiste şi mincinoase”, generate de criza politică din România şi de erodarea poziţiei sale de prim-ministru, a adăugat şeful diplomaţiei ungare, explicând că aşteaptă scuze din partea Bucureştiului.

Premierul Victor Ponta a declarat luni, la Târgu-Jiu, că, în prezent, capacitatea logistică a României nu permite primirea a mai mult de 1.700 de imigran?i ?i că, dacă va putea, România va primi mai mulţi refugiaţi, dar nu vrea ca aceştia “să fie trataţi cu bâta”, cum fac vecinii unguri.

—————————

Ministrul ungar de Externe, Peter Szijjarto, a catalogat “extremiste” declaraţiile făcute de Gianni Pitella, liderul Alianţei Progresiste a Socialiştilor şi Democraţilor Europeni, care a comparat măsurile antiimigraţie luate de Guvernul Ungariei cu perioada nazistă.

“Declaraţiile extremiste făcute de domnul Gianni Pitella sunt incorecte”, a reacţionat şeful diplomaţiei ungare, citat de MTI.

Pitella afirmase că “gardul metalic construit de Ungaria pare o revenire pe vremea lui Hitler”.

Peter Szijjarto le-a cerut socialiştilor europeni să înceteze “campania de minciuni” la adresa Ungariei.

Referindu-se la afirmaţii făcute de Harlem Desir, secretarul de stat francez pentru Afaceri Europene, privind gardul construit de Ungaria, Szijjarto a subliniat că Budapesta “susţine o strategie europeană comună în privinţa imigraţiei”, insistând însă că frontierele naţionale trebuie protejate.

Hot this week

Franța și-a vândut tot aurul din America

Banca centrală a Franței a vândut ultimele rezerve de...

George Scutaru, CEO New Strategy Center : Rusia ar putea testa solidaritatea NATO

George Scutaru, CEO New Strategy Center : Rusia ar...

Steaua, club cu mari probleme

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a prezentat joi concluziile controalelor...

Macron spune că Trump amenință stabilitatea în NATO

Șeful statului francez Emmanuel Macron i-a reproșat joi președintelui...

Europarlamentarul francez Rima Hassan, arestată pentru apologia terorismului

Eurodeputata franco-palestiniană Rima Hassan a fost plasată joi în...

Topics

Franța și-a vândut tot aurul din America

Banca centrală a Franței a vândut ultimele rezerve de...

Steaua, club cu mari probleme

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a prezentat joi concluziile controalelor...

Macron spune că Trump amenință stabilitatea în NATO

Șeful statului francez Emmanuel Macron i-a reproșat joi președintelui...

Europarlamentarul francez Rima Hassan, arestată pentru apologia terorismului

Eurodeputata franco-palestiniană Rima Hassan a fost plasată joi în...

Comisia Europeană salvează vinul franțuzesc

Comisia Europeană a anunțat miercuri că eliberează un sprijin...

186 miliarde de dolari, pierderea țărilor arabe în război

Războiul declanşat de atacuri aeriene comune ale Israelului şi...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img