Monday, May 25, 2026
17.1 C
Bucharest

Angajat Romania TV, retinut de DIICOT pentru pornografie infantila

Potrivit Agerpres, Biroul Teritorial Vaslui au efectuat, marţi, percheziţii la România TV, un angajat al postului, Emanoil Petrea, în vârstă de 49 de ani, fiind reţinut pentru săvârşirea infracţiunii de pornografie infantilă.

Potrivit unor surse judiciare, Emanoil Petrea este un fost ofiţer SPP, în prezent fiind angajat în funcţia de administrator la România TV.

Conform unui comunicat al DIICOT, în perioada 2013 – 2015, Emanoil Petrea a produs, deţinut şi stocat pe sisteme informatice şi medii de stocare (telefoane, tablete, hard-uri) materiale pornografice care prezentau mai multe minore cu vârste cuprinse între 13-16 ani.

În urma cercetărilor efectuate în cauză au fost identificate materiale pornografice cu mai multe minore în timp ce întreţineau raporturi sexuale atât cu Emanoil Petrea, cât şi cu alte persoane de sex masculin sau aveau un comportament sexual explicit.

Anchetatorii au efectuat, marţi, trei percheziţii la domiciliul lui Emanoil Petrea situat în municipiul Bucureşti, la locul său de muncă actual, precum şi la casa sa de vacanţă din judeţul Vaslui, ocazie cu care au fost ridicate sisteme informatice şi medii de stocare (telefoane, tablete, hard-uri, camere video).

Acţiunea a fost efectuată împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate – Vaslui şi Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Bucureşti. Suportul tehnic a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale.

Emanoil Petrea va fi prezentat Tribunalului Vaslui cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.

——

”Luni 17.10.2017 Diicot Vaslui a efectuat perchezitii la biroul unui angajat al Sectiei Administrativ din cadrul RomaniaTV.

Conducerea companiei noastre a cooperat complet cu anchetatorii iar procedurile nu au afectat activitatea redactionala.

Acuzatiile de pornografie infantila sunt extrem de grave in orice circumstanta iar conducerea companiei a hotarat desfacerea contractului de munca.”, se spune în comunicatul remis STIRIPESURSE.RO de conducerea Romania TV.

Hot this week

AIRBUS, condamnat pentru omor din culpă

O curte de apel din Paris a stabilit joi...

Lovitura pentru SUA dată de China și Japonia

Japonia şi China şi-au redus semnificativ deţinerile de obligaţiuni...

China antrenează militari ruși pentru continuarea invadării Ucrainei

Armata chineză a antrenat în secret în jur de...

Roboții intră în forță pe piața muncii

Roboții umanoizi sunt tot mai aproape de utilizarea pe...

Terorism finanțat prin criptomonede

Procesul unui irakian de 32 de ani, care a...

Topics

AIRBUS, condamnat pentru omor din culpă

O curte de apel din Paris a stabilit joi...

Lovitura pentru SUA dată de China și Japonia

Japonia şi China şi-au redus semnificativ deţinerile de obligaţiuni...

China antrenează militari ruși pentru continuarea invadării Ucrainei

Armata chineză a antrenat în secret în jur de...

Roboții intră în forță pe piața muncii

Roboții umanoizi sunt tot mai aproape de utilizarea pe...

Terorism finanțat prin criptomonede

Procesul unui irakian de 32 de ani, care a...

Endometrioza care îi oprea viața câteva zile pe lună

Endometrioza care îi oprea viața câteva zile pe lună   Durerea...

Președintele Comitetului Militar al NATO : suntem în furtună

Președintele Comitetului Militar al NATO : suntem în furtună Președintele...

Sondaj : scade AUR, cresc PSD și PNL

Un sondaj realizat de Centrul de Sociologie Urbană și Regională...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img