Sunday, May 25, 2025
11.4 C
Bucharest

Atac cibernetic masiv din Rusia in spatiul NATO. Romania, lovita. Ce dezvaluie SRI

Un val de atacuri cibernetice puternice a fost lansat din Rusia in spatiul NATO. Cateva institutii din Romania au fost si ele afectate. Comunicatul SRI subliniaza o chestiune cruciala in acest razboi : atacul a fost posibil pentru ca serverele unor institutii din state membre NATO au “vulnerabilitati de securitate cibernetica”.

În data de 29 aprilie 2022, începând cu ora 04:00, o serie de site-uri aparținând unor autorități naționale, respectiv instituții financiar-bancare au fost victimele unui atac cibernetic de tip Distributed-Denial-of-Service (DDoS). Atacul a determinat indisponibilizarea site-urilor pentru mai multe ore.

În urma investigațiilor realizate de Centrul Național CYBERINT din cadrul Serviciului Român de Informații s-a stabilit că atacatorii cibernetici au utilizat de rețea din afara României. Atacatorii au preluat controlul asupra echipamentelor în cauză prin exploatarea de vulnerabilități de securitate cibernetică, respectiv a lipsei unor măsuri de securitate cibernetică și le-au utilizat ca vector de atac asupra site-urilor din România.

Atacul cibernetic a fost revendicat de gruparea KILLNET de sorginte estică, pro-rusă, specializată în atacuri de tip DDoS. Tot în această lună, gruparea KILLNET a lansat atacuri DDoS asupra site-urilor unor instituții din state precum SUA, Estonia, Polonia, Cehia, dar și asupra site-urilor NATO.

Responsabilitatea pentru asigurarea securității cibernetice primare a infrastructurilor afectate nu aparține Serviciului Român de Informații. Cu toate acestea, având în vedere amploarea atacurilor cu impact la adresa securității naționale, Centrul Național CYBERINT din cadrul Serviciului Român de Informații cooperează activ cu entitățile responsabile pentru investigarea atacurilor cibernetice și remedierea efectelor acestora.

Precizăm că site-urile afectate nu fac parte din cadrul Sistemului Național de Protecție a Infrastructurilor IT&C de interes național împotriva amenințărilor provenite din spațiul cibernetic (ȚIȚEICA) gestionat de Serviciul Român de Informații prin Centrul Național CYBERINT.

Hot this week

General american : Dacă Rusia atacă NATO, va bombarda Portul Constanța

Generalul american Ben Hodges, fostul şef al Forţelor Terestre...

Cancelarul german : Rusia ameninţă securitatea în Europa

Cancelarul german Friedrich Merz a acuzat Rusia că amenință...

Trimisul lui Trump : alegerile din România au fost organizate exemplar

James Trainor, vicepreşedintele Comisiei Federale pentru Alegeri din Statele...

Topics

General american : Dacă Rusia atacă NATO, va bombarda Portul Constanța

Generalul american Ben Hodges, fostul şef al Forţelor Terestre...

Cancelarul german : Rusia ameninţă securitatea în Europa

Cancelarul german Friedrich Merz a acuzat Rusia că amenință...

Trimisul lui Trump : alegerile din România au fost organizate exemplar

James Trainor, vicepreşedintele Comisiei Federale pentru Alegeri din Statele...

Dezastru la Fonduri Europene : 9,4% absorbţie pe 2021-2027

Ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș, a declarat...

UE va ajuta financiar Radio Europa Liberă

Uniunea Europeană va debloca 5,5 milioane de euro pentru...

Bustul furat al lui Jim Morrison, regăsit

Bustul lui Jim Morrison, furat în 1988 din cimitirul...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img