Monday, June 30, 2025
23.2 C
Bucharest

Biden îi dă lui Trump o economie americană pe creştere

Economia americană a înregistrat o creştere solidă în perioada iulie-septembrie 2024, impulsionată de cheltuielile viguroase ale consumatorilor şi de exporturi, a anunţat joi Guvernul american, care a revizuit în sus estimările anterioare referitoare la evoluţia PIB-ului în trimestrul al treilea, informează AP.

Departamentul Comerţului a precizat că ritmul de creştere a Produsului Intern Brut în trimestrul al treilea a fost revizuit până la 3,1% în ritm anual, după un avans de 3% înregistrat în trimestrul al doilea, în pofida majorării dobânzii de referinţă de către Rezerva Federală.

Analiştii se aşteptau ca Departamentul Comerţului să nu revizuiască estimarea anterioară, conform căreia PIB-ul SUA a înregistrat o creştere anuală de 2,8% în trimestrul al treilea.

Cheltuielile de consum, responsabile pentru două treimi din activitatea economică a SUA, au crescut cu 3,7% în trimestrul al treilea, o performanţă mai bună decât estimarea iniţială, care vorbea de o creştere de 3,5%. Exporturile SUA au crescut cu 9,6%. Investiţiile în echipamente ale firmelor au înregistrat un salt de 10,8%. De asemenea, cheltuielile şi investiţiile Guvernului federal s-au majorat cu 8,9%, pe fondul unui avans de 13,9% al cheltuielilor cu apărarea.

Economia americană a înregistrat o creştere de peste 2% în opt din ultimele nouă trimestre. Cu toate acestea, alegătorii americani nu au fost impresionaţi de creşterea constantă a economiei americane în mandatul preşedintelui democrat Joe Biden. Exasperaţi de o inflaţie ridicată, luna trecută alegătorii americani au votat în favoarea revenirii lui Donald Trump la Casa Albă şi de asemenea au acordat republicanilor majoritatea în Camera Reprezentanţilor şi Senat, scrie Agerpres.

Hot this week

Media europeană la TVA : 21%

www.antena3.ro : Taxa pe valoarea adăugată (TVA) este un...

Noul preț la gaze de la 1 iulie

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a...

Secetă extinsă în Europa

Jumătate din Europa și regiunea mediteraneană erau afectate de...

Histeroscopia, metodă minim invazivă de diagnostic și tratament

Histeroscopia, metodă minim invazivă de diagnostic și tratament   Numeroase afecțiuni...

Topics

Media europeană la TVA : 21%

www.antena3.ro : Taxa pe valoarea adăugată (TVA) este un...

Noul preț la gaze de la 1 iulie

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) a...

Secetă extinsă în Europa

Jumătate din Europa și regiunea mediteraneană erau afectate de...

Histeroscopia, metodă minim invazivă de diagnostic și tratament

Histeroscopia, metodă minim invazivă de diagnostic și tratament   Numeroase afecțiuni...

CEO Alexandrion Grup, Nicholas Kass, numit la vârful Consiliului Național de Informații al SUA

Nicholas Kass, fost director executiv al unei cunoscute corporații...

Comunicatul final al Summit-ului NATO de la Haga 

Comunicatul final al Summit-ului NATO de la Haga  1.Noi, șefii...

#SummitNATO. România primește donație 18 avioane de luptă F-16 din Olanda

Noul ministru al apărării Ionuț Moșteanu, aflat la Summit-ul...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img