Monday, September 15, 2025
18 C
Bucharest

DNA recunoaste : acuzatie nefondata la adresa lui Ponta

Inca o acuzatie mizerabila cade, inca un dosar facut doar pentru jocuri politice si eliminarea unui pion important de pe tabla de sah a politicii : Ponta nu avea un conflict de interese cand l-a desemnat pe Sova ministru. Pur si simplu avea dreptul legal si constitutional sa o faca. Dar balamucul si isteria create atunci au folosit maxim adversarilor lui Ponta. Acum, cand se dovedeste ca n-a fost nimic ilegal, totul e trecut sub tacere de propaganda cu sloganuri de tip legionar, care vrea, spre exemplu, ca tot Parlamentul sa fie trimis in justitie si tot guvernul sa fie anchetat si incatusat. Evolutia ulterioara a lui Ponta n-a fost una deloc fericita, nici din perspectiva optiunilor interne, nici a celor externe. Dar adevarul trebuie spus : cand o acuzatie importanta cade, iar ea a fost folosita politic, comanda politica a absolut stravezie !

Iata ce scrie stiripesurse.ro :

Victor Ponta scapă de un dosar de la DNA. Deja celebrul procuror Jean Uncheșelu a semnat la sfârșitul lunii martie 2017 ordonanța de clasare a dosarului în care fostul premier era acuzat de conflict de interese. Paradoxal, clasarea vine la aproape doi ani după ce Parlamentul a respins începerea urmăririi penale și la un an după ce Curtea Constituțională a declarat neconstituțional articolul din Codul Penal în baza căruia Ponta era acuzat.

În iunie 2015, Camera Deputaţilor a respins prin vot solicitarea DNA de încuviințare a urmăririi penale a lui Victor Ponta pentru conflict de interese. Ponta era acuzat că l-a desemnat pe Dan Şova ca ministru pentru Relaţia cu Parlamentul, ministru delegat pentru Proiecte de infrastructură de interes naţional şi investiţii străine şi ministru al Transporturilor, în condiţiile în care fostul premier ar fi beneficiat în trecut de foloase din partea acestuia şi de dreptul de folosinţă gratuită a unui autoturism. Dosarul însă nu s-a închis după votul deputaților.

Ulterior, procurorii de la Direcţia Naţională Anticorupţie au decis să formeze un nou dosar, disjuns din primul dosar, şi să continue cercetările cu privire la suspiciunile de conflict de interese. Doar că la scurt timp Curtea Constituțională a admis o excepție de neconstituționalitate a dispozițiilor art.301 alin.(1) şi art.308 alin.(1) din Codul penal, exact cele în baza cărora DNA îl viza pe Ponta. “În urma deliberărilor, cu unanimitate de voturi, Curtea a admis excepţia de neconstituţionalitate şi a constatat că sintagma „raporturi comerciale” din cuprinsul dispoziţiilor art.301 alin.(1) din Codul penal este neconstituţională”, se arată în decizia CCR. Dosarul nu a fost închis nici de această dată.

Abia pe 22 martie 2017, procurorul Uncheşelu semnează ordonanţa de clasare, după cum reiese din documentul de mai jos, obţinut în exclusivitate de stiripesurse.ro. Între timp, procurorul Uncheşelu a ajuns în colegiul de conducere al DNA şi s-a făcut din nou remarcat din ancheta asupra OUG 13, declarată neconstituţională de CCR.

content-image

content-image

Hot this week

MApN ar trebui să expună public resturile dronelor rusești

Moscova a respins protestul României, după ce MAE de...

Invitată de AUR, o femeie a venit cu 6 cuțite la Parlament

O femeie din Republica Moldova a fost prinsă la...

Ameninţată de Rusia cu invazia, Finlanda cumpără rachete americane de 1 miliard de dolari

Statele Unite au anunţat miercuri că au aprobat vânzarea...

Europarlamentar polonez : Putin ne-a dat semnalul că va ataca NATO

Europarlamentarul, membru al Platformei Civice (PO), partidul lui Donald...

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate   Neglijarea...

Topics

MApN ar trebui să expună public resturile dronelor rusești

Moscova a respins protestul României, după ce MAE de...

Invitată de AUR, o femeie a venit cu 6 cuțite la Parlament

O femeie din Republica Moldova a fost prinsă la...

Europarlamentar polonez : Putin ne-a dat semnalul că va ataca NATO

Europarlamentarul, membru al Platformei Civice (PO), partidul lui Donald...

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate   Neglijarea...

Rusia a creat lagăre de reeducare pentru copiii răpiţi din Ucraina

Rusia își continuă eforturile de a rusifica și militariza...

Alexandru Bălan, sifon al Rusiei, demascat de SRI

Poliţiştii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, alături de...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img