Saturday, July 19, 2025
27.5 C
Bucharest

Domnul Trump, aidoma lui Traian Băsescu, se desfute cam repede

Bunicuțul neastîmpărat

Mircea Dinescu

Cînd nebunu’ a început să tragă cu tunu’, coana Europa a ajuns la concluzia că Donald Trump și-a revenit, în sfîrșit, și n-o să mai ciupească jurnalistele de popou și nici n-o să mai umple cu dulceață din sîrmă ghimpată galoșii musafirilor mexicani. Fiindcă domnul Goe s-a maturizat brusc, sărind de pe căluțul de lemn direct în portavionul cu jucării nucleare.

N-a trecut nici o jumătate de an de cînd proaspătul președinte al SUA îi ofensa pe chinezi ciripind la telefon cu o doamnă din Taiwan și acum îl vedem curățindu-i drăgăstos scamele de pe sacou președintelui Xi Jinping, într-o plimbare romantică printre boscheții din spatele Casei Albe, de care Angela Merkel, sărmana, n-a avut parte.

Surprinzător acest domn care le părea europenilor plecat cu pluta, dar care, odată plecat cu flota spre un alt nebun, ce-i face concurență neloială în Coreea de Nord, riscă să se umple de corectitudine politică de sus și pînă jos.

Nici pe ruși nu-i mai iubește ca-n tinerețe, fiindcă domnul Trump, aidoma lui Traian Băsescu, se desfute cam repede.

Cînd a afirmat că, oricît de departe ar fi răul care amenință Statele Unite, rachetele Tomahawk îl vor stîrpi, cu siguranță că Vladimir Putin a înțeles aluzia, gîndindu-se mai degrabă la răii din bătătură, adică la polonezii și la românii capabili, vorba lui Iliescu, să-i bage maicii Rusia sula americană în coaste.

Nu știu cîți dintre noi, pitulați sub scutul dacic de la Deveselu, vor putea cînta „poa’ să ningă, poa’ să plouă, că am canadiană nouă”. Dar cum stă în Firea noastră să ne băgăm singuri calul troian în sufragerie, puserăm la cale înălțarea statuii de bronz a lui Ronald Reagan în buricul Bucureștilor, să ne apere de deochiul rusesc cînd bunicuțul Donald Trump le va arăta nepoțeilor săi ce se plimbă de-a bușilea prin Casa Albă cum poate un butonaș roșu să facă lumea praf.

Hot this week

Rusia atacă cibernetic spaţiul NATO. România, vizată

NATO și UE au condamnat, vineri, atacurile cibernetice ale...

Ţinta bugetară a UE : 2000 miliarde euro

Uniunea Europeană a propus un buget de aproape 2.000...

Faimoasele statui moai de pe Insula Paștelui se prăbușesc în ocean

Faimoasele statui moai de pe Insula Paștelui se prăbușesc...

Imagini fără precedent ale Soarelui

Imagini fără precedent ale Soarelui, obținute de sonda solară...

Cea mai bună pizza din Italia e la Caserta

Premiul 50 Top Pizza Italia din acest an a...

Topics

Rusia atacă cibernetic spaţiul NATO. România, vizată

NATO și UE au condamnat, vineri, atacurile cibernetice ale...

Ţinta bugetară a UE : 2000 miliarde euro

Uniunea Europeană a propus un buget de aproape 2.000...

Faimoasele statui moai de pe Insula Paștelui se prăbușesc în ocean

Faimoasele statui moai de pe Insula Paștelui se prăbușesc...

Imagini fără precedent ale Soarelui

Imagini fără precedent ale Soarelui, obținute de sonda solară...

Cea mai bună pizza din Italia e la Caserta

Premiul 50 Top Pizza Italia din acest an a...

Tratament minim invaziv pentru ruptură de menisc

Tratament minim invaziv pentru ruptură de menisc   O durere de...

Orele la care energie e mai ieftină

Tariful dinamic la energie ar putea fi introdus și...

Anunțuri cruciale făcute de ministrul apărării, Ionuț Moșteanu

Anunțuri cruciale făcute de ministrul apărării, Ionuț Moșteanu https://www.youtube.com/watch?v=HC1xZY2T81c #Antena3CNN #aparare #RaduTudor

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img