Thursday, July 31, 2025
23.8 C
Bucharest

Elena Lasconi, un dezastru la capitolul apărare şi securitate, esenţial pentru un viitor preşedinte

Liderul USR Elena Lasconi este un dezastru la capitolul apărare şi securitate, esenţial pentru un viitor preşedinte.

Spun asta după ce am văzut interviul luat de Anca Grădinaru de la Europa Liberă România actualului lider USR.

Afirmaţii de genul :

Armata Română nu are nevoie de un buget mai mare.

Ar fi grozav dacă ar fi mai multe trupe străine pe teritoriul nostru.

Avem o singură trupă de luptă (?!?) şi avem din Franţa, Anglia şi cred că cam atât

denotă o ignoranţă absolut periculoasă pentru acest moment dificil din punct de vedere securitar, mai ales din partea cuiva care vrea să devină preşedintele Consiliului Suprem de Apărare a Ţării.

Un simplu search pe Google ar fi luminat-o pe Lasconi cu faptul că avem 5000 de militari NATO în România, că avem Grup de Luptă NATO la Cincu, o brigadă americană la Mihail Kogălniceanu, o bază aeriană de excepţie la Câmpia Turzii şi singurul Centru European F-16 la Feteşti.

USR obişnuia să aducă în spaţiul public nişte lideri cât de cât alfabetizaţi cu domeniile esenţiale, politice şi instituţionale.

Elena Lasconi, noul lider USR, este excepţia. Gravă !

PS : Nici unul dintre candidaţii la prezidenţiale nu abordează subiectele de apărare şi securitate, România fiind o ţară cu război la graniţă, românii fiind extrem de interesaţi de ceea ce se întâmplă cu invazia Rusiei în Ucraina. Deşi cel puţin doi dintre ei au o carieră profesională remarcabilă pe acest domeniu.

Nu pomenesc despre NATO în sensul întăririi securităţii ţării noastre, nu se implică să dea mesaje electoratului, să detalieze din cunoştinţele pe care le au, dacă le au.

Mai ales că atributul esenţial pentru un preşedinte este apărarea, apoi politica externă. Nimic din fişa constituţională a postului nu este abordată, descrisă, dezbătută.

Promisiunile candidaţilor sunt 99% pe subiecte ce nu au legătura cu competenţele constituţionale ale Preşedintelui României.

Hot this week

Imagini şoc : Putin se teme de drone

Imagini şoc : Putin se teme de drone Vladimir Putin...

Cătălin Predoiu, despre implicarea Rusiei în alegeri: Țara a fost atacată. Nu au fost desecretizate toate datele

Cătălin Predoiu, despre implicarea Rusiei în alegeri: Țara a...

Ministrul de Externe Oana Ţoiu : Rusia subminează democraţiile în UE şi NATO

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, atrage atenția, într-un interviu...

80 de ani de la Trinity Test

Testul Trinity a pus capăt cursei pentru bomba atomică...

Deturnarea de fonduri se moşteneşte în familia extremistă franceză Le Pen

Autoritățile europene i-au reproșat lui Jean-Marie Le Pen că...

Topics

Imagini şoc : Putin se teme de drone

Imagini şoc : Putin se teme de drone Vladimir Putin...

Ministrul de Externe Oana Ţoiu : Rusia subminează democraţiile în UE şi NATO

Ministrul de Externe, Oana Țoiu, atrage atenția, într-un interviu...

80 de ani de la Trinity Test

Testul Trinity a pus capăt cursei pentru bomba atomică...

Deturnarea de fonduri se moşteneşte în familia extremistă franceză Le Pen

Autoritățile europene i-au reproșat lui Jean-Marie Le Pen că...

Nebunia Labubu

Pop Mart, firma chineză de jucării care produce păpuşile...

Se naşte un nou Sistem Solar

Astronomii au observat primele etape ale formării planetelor în...

Ce pot indica durerile de pelvis și urinările dificile la bărbați

Ce pot indica durerile de pelvis și urinările dificile...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img