Monday, August 24, 2026
25.7 C
Bucharest

Mafia din Arad. Marta a fugit cu banii Reginei.

Schimbarea guvernului a inceput sa dea emotii si mafiei din Arad, cea despre care s-a spus ca influenteaza de 8 ani decizii importante la Bucuresti. Totul a inceput cu familia Falca-Seculici, dupa inrudirea cu presedintele Traian Basescu. A urmat Sorin Blejnar, mare mahar la Garda Financiara Arad si Bucuresti, apoi sef al ANAF, om de casa al cuplului amintit, patronii PDL Arad.  Dupa Blejnar a urmat Igas, analfabetul ajuns senator PDL, sef al grupului senatorial PDL si apoi ministru de interne. Cu Fiscul si Internele pe mina, gasca din Arad a patronat o vasta retea de colectare de bani negri. Sume uriase, nu va puteti inchipui cit.
Acum vine ca o “noutate” faptul ca seful de cabinet al lui Blejnar, Codrut Marta, este dat in urmarire. Si ca a facut citeva milioane de euro cit timp a fost mina dreapta a fostului sef al Fiscului. Despre Marta putem spune plastic : a fugit cu banii Reginei. Stiti, Regina, de pe tabla de sah, despre care toti vamesii arestati anul trecut spuneau ca la ea se aduna toate sumele imense cotizate din punctele vamale.
Aceasta mafie PDL din vestul tarii, care potrivit site-ului pressalert.ro a patronat si reteaua de tip mafiot din vamile de vest (Moravita, Nadlac, Naidas), are acum mici dureri de cap. E bine ca se intampla si acum, il al 12 lea ceas. Dar trebuie sa recunosc, e mult prea putin. Cred ca ministrul Ioan Rus, seful Politiei Petre Toba, seful DGIPI Gelu Oltean si alti mahari din Interne ar putea sa faca muuult mai mult. Vor da ei in vileag chema infractionala de patronare a filierelor de contrabanda si colectare de bani negri care a domnit la ANAF in ultimii ani? Ar putea sa o faca, indicii sunt cu duiumul. Asteptarea este enorma.
In organizatia de tip mafiot de sorginte aradeana regasesti nume importante, din institutii de stat, politica si afaceri. Ani de zile, beneficiind de clementa/ complicitatea Parchetului General, serviciilor de informatii, ANI si Ministerului de Interne, ea s-a dezvoltat ca o infectie generalizata, redirijind sume imense ce trebuiau sa ajunga la bugetul de stat spre buzunare private. Totul sub inaltul patronaj al regimului Basescu.

PS : Mafia din Arad este poate cel mai important examen de legalitate pe care il da tripleta Ponta-Rus-Corlatean. Daca aflam lucruri spectaculoase in urmatoarele 100 de zile, USL are sansa enorma ca populatia sa accepte ideea ca ei fac altfel de politica. Daca lipsesc aceste amanunte si dezvaluiri in maxim 3 luni, lumea nu va avea rabdare. USL va scadea, inevitabil. 

 

Hot this week

01:12:50

Răspunsuri tranșante la o întrebare explozivă

Se apropie 23 august, o dată istorică pentru România. Ca...

O groapă comună sub cazarma Malmaison, în București?

Ansamblul Cazărmii Sf. Gheorghe - Malmaison şi imobilele din...

Canicula afectează puternic producția de parmezan în Italia

În urmă cu 50 de ani, fermierii din regiunea...

Northstar, primul robot umanoid european

Un fost cercetător al companiei Tesla, care a lucrat...

Patru operații în patru ani: de ce contează un traseu medical bine coordonat

Patru operații în patru ani: de ce contează un...

Topics

01:12:50

Răspunsuri tranșante la o întrebare explozivă

Se apropie 23 august, o dată istorică pentru România. Ca...

O groapă comună sub cazarma Malmaison, în București?

Ansamblul Cazărmii Sf. Gheorghe - Malmaison şi imobilele din...

Canicula afectează puternic producția de parmezan în Italia

În urmă cu 50 de ani, fermierii din regiunea...

Northstar, primul robot umanoid european

Un fost cercetător al companiei Tesla, care a lucrat...

Trotinetele electrice dau mari dureri de cap și în Germania

Camera inferioară a Parlamentului german, Bundestagul, a adoptat joi...

Când va intra soarele în faza finală

Peste aproximativ 5 miliarde de ani, Soarele nostru va...

Sectorul energetic, supus unor șocuri mondiale permanente

Piețele intră în perioada de raportare a rezultatelor financiare...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img