Thursday, December 4, 2025
9.3 C
Bucharest

Ministrul Finantelor anunta : desfiintari de ministere, concedieri, restructurari

Eugen Teodorovici a anunțat la Antena 3 că e nevoie de o remaniere cât mai rapidă a Guvernului și că ar trebui și o restructurare si în opinia acestuia mai mult de 5 ministere ar putea sa fie desfiintate.

„Poate o remaniere ar fi, să spunem, indicată mai repede și o restructurare. Cred că ar fi bună remaniere cât mai rapidă și o restructurare a Guvernului, desigur atunci când Parlamentul se va întoarce din vacanță sau dacă nu, va fi convocat poate mai repede, pe final de august ar fi cel mai bine. De ce faci o remaniere? Să aduci un ministru mai performant decât cel care este astăzi în poziție. Atunci o faci cât mai repede, nu aștepți încă o lună, două”, a declarat Eugen Teodorovici, marți seară, la Antena 3.

Întrebat dacă remanierea va urma pașii normali să meargă la Cotroceni sau se va face odată cu restructurarea, prin votul Parlamentului, ministrul de Finanțe a spus că cele două pot fi făcute separat.

„Nu, remanierea se face separat prin discuția cu președintele (României – n.r.). Dar poți să faci ambele și remanierea și partea de restructurare. Trebuie si ai o gândire foarte clară. Ce fel de restructurare faci la nivel de Guvern. O faci pe asta. Foarte bine. Acolo unde nu schimbi ministere, acolo unde ministerele rămân mai departe, acolo e nevoie să se impună o anumită remaniere, atunci poți să faci o remaniere în acele zone. Diferența o faci la final, pe restructurare, astfel încât oamenii să se apuce de treabă. Nu faci în toamnă ca să se apuce oamenii când?”, a conchis Teodorovici.

El a zis ca peste 5 ministere ar putea sa fie desfiintate.

Viorica Dăncilă a anunțat, sâmbătă, că începând de săptămâna viitoare va fi evaluată activitatea fiecărui minister în parte, precizând că membrii coaliției guvernamentale vor decide dacă se va face remaniere sau se va lua în calcul o restructurare. Premierul a precizat că o eventuală restructurare se va referi la ministere, nu la persoane.

https://www.antena3.ro/politica/eugen-teodorovici-o-remaniere-ar-fi-mai-indicata-decat-o-restructurare-528236.html

Hot this week

Avertisment lansat de Cristian Diaconescu

Fostul consilier prezidențial pentru securitate națională şi ministru de...

Sondaj bombă pentru alegerea Primarului Capitalei

Un sondaj CURS pentru alegerile locale, din data de 7 decembrie,...

Putin şi Şoigu ameninţă Europa cu războiul

După ce au răvăşit Europa cu cel mai sângeros...

Patrioţii care huiduie imnul şi Armata de Ziua Naţională : Vrem în comunism, nu mai vrem democraţie

Patrioţii care huiduie imnul şi Armata de Ziua Naţională...

Arestări şoc la Bruxelles

Arestări şoc la Bruxelles Fosta șefă a diplomației UE, Federica...

Topics

Avertisment lansat de Cristian Diaconescu

Fostul consilier prezidențial pentru securitate națională şi ministru de...

Sondaj bombă pentru alegerea Primarului Capitalei

Un sondaj CURS pentru alegerile locale, din data de 7 decembrie,...

Putin şi Şoigu ameninţă Europa cu războiul

După ce au răvăşit Europa cu cel mai sângeros...

Arestări şoc la Bruxelles

Arestări şoc la Bruxelles Fosta șefă a diplomației UE, Federica...

Unul din oligarhii lui Putin a încasat 7 miliarde de dolari

Leonid Fedun, cofondatorul Lukoil, și-a vândut participația de aproximativ...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img