Sunday, July 6, 2025
31.7 C
Bucharest

Ponta : “Mi s-a parut insuportabil ce a facut Iohannis”

Fostul premier Victor Ponta a declarat, miercuri, la Târgu-Jiu, că ‘regimul Traian Băsescu este tot acelaşi, doar că nu se mai numeşte Traian Băsescu, se numeşte Klaus Iohannis’, punctând că sistemul care l-a susţinut pe fostul preşedinte ‘s-a regrupat în spatele lui Iohannis’.

‘E un regim care se perpetuează, revine, au spus la un moment dat că-şi iau ţara înapoi, văd că şi-o iau, şi-a iau de la noi, de la români, de la cei care trăim în această ţară. (…) Sistemul din spate s-a regrupat în spatele lui Iohannis, sistemul care l-a susţinut pe Traian Băsescu, vorbesc de oameni de presă, oameni de afaceri, oameni din diverse instituţii, structuri, sunt tot aceeaşi, doar că nu mai e Băsescu, e Iohannis, un lucru pe care l-am spus în 2014, dar pe care sincer l-am dorit să nu fie adevărat. Din păcate e adevărat, domnul Iohannis e doar un paravan’, a precizat Victor Ponta, care a participat la lansarea candidaţilor PSD Gorj la alegerile locale din iunie 2016.

El a afirmat că nu este ‘robot german’, punctând că după tragedia de la clubul Colectiv nu a putut să treacă peste ‘ideea că moartea unor oameni este folosită politic’.

‘Nu sunt robot german, sunt un om şi pot să duc foarte multe lucruri, acuzaţii, critici, unele întemeiate, altele neîntemeiate, lucruri rele care s-au întâmplat familiei mele (…), pot să duc toate lucrurile astea şi puteam să le duc în continuare. N-am putut atunci în noiembrie să trec peste ideea că moartea unor oameni este folosită politic, e picătura care a umplut (…). Sunt om şi ceea ce s-a întâmplat în noiembrie m-a afectat mai mult decât puteam să accept ca om, iar ideea că un om politic, în speţă domnul Iohannis, a folosit moartea acelor tineri pentru un scop politic, ca să-şi pună guvernul lui, mie mi s-a părut insuportabil şi ăsta a fost motivul pentru care mi-am dat demisia’, a mai spus Ponta.

Întrebat dacă ar lua aceeaşi decizie pe care a luat-o în noiembrie 2015, Ponta a răspuns: ‘da’.

‘Cred că moartea unor oameni e un lucru pe care nu ai voie să-l foloseşti în politică şi dacă domnul Iohannis ar folosi din nou moartea oamenilor ca să schimbe guvernul, aş demisiona încă o dată. În cazul domnului Iohannis sunt convins că ar folosi, că nu cred că îl interesează prea tare de moartea iobagilor, domnia sa, ca orice moşier, dacă mor iobagii nu e foarte interesat decât dacă obţine un avantaj din asta’, a spus fostul premier.

PSD Gorj şi-a lansat miercuri candidaţii la alegerile locale din iunie 2016, eveniment la care au participat aproximativ 1.000 de persoane..

Hot this week

NATO are un nou Comandant Suprem al Forţelor Aliate

NATO are un nou Comandant Suprem al Forţelor Aliate...

Ministrul Muncii : salariile îngheață, sporurile scad, unele pensii scad. Nu se indexează cu rata inflației

Principalele măsuri anunțate de ministrul Muncii Florin Manole : ...

Suprasaturare masivă cu polen în toată Europa

Particulele de polen din aer au atins niveluri 'extrem...

Ucraina elimină un important general al armatei ruse invadatoare

Generalul-maior Mihail Gudkov, adjunctul comandantului Marinei Ruse şi fost...

Topics

NATO are un nou Comandant Suprem al Forţelor Aliate

NATO are un nou Comandant Suprem al Forţelor Aliate...

Suprasaturare masivă cu polen în toată Europa

Particulele de polen din aer au atins niveluri 'extrem...

Ucraina elimină un important general al armatei ruse invadatoare

Generalul-maior Mihail Gudkov, adjunctul comandantului Marinei Ruse şi fost...

Promisiunea lui Richard Gere

În calitate de președinte al Campaniei Internaționale pentru Tibet,...

Singura intervenție care i-a putut reda șansa la viață

Singura intervenție care i-a putut reda șansa la viață   Persoanele...

RAAPPS îi dă flit total premierului Bolojan pe contractul nesimţit al clădirii Eximbank

Clădirea în care funcționează EximBank se află în administrarea RA-APPS...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img