Saturday, January 17, 2026
-8.1 C
Bucharest

Rusia invadatoare se teme de apărarea NATO

Rusia invadatoare se teme de apărarea NATO.

După ce a invadat Ucraina, generând peste 300.000 morți și răniți, plus pagube de 500 miliarde de euro, Rusia războinică este deranjată de faptul că NATO își întărește apărarea la Marea Neagră.

Nu e nici o fărâmă de logică în manipularea rusă de la cel mai înalt nivel.

Iată :

Kremlinul a declarat joi că Rusia va considera orice planuri de a stabili o prezenţă permanentă în Marea Neagră a navelor de război ale NATO drept o ameninţare, dat fiind amestecul alianţei în războiul din Ucraina, informează Reuters.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat că Rusia va lua toate măsurile pentru a-şi asigura securitatea.

“Desigur, prezenţa concentrată a navelor NATO – suntem atenţi la Bulgaria şi România, state riverane care sunt membre ale alianţei (NATO) – desigur, aceasta reprezintă, în special în actuala situaţie, o ameninţare suplimentară la adresa Rusiei. Desigur, Rusia va lua toate măsurile necesare pentru a-şi asigura securitatea”, le-a declarat Peskov reporterilor.

Separat, Kremlinul a comentat joi că promisiunile făcute de preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, de a crea “o adevărată Uniune Europeană a Apărării”, vorbesc despre dispoziţia Europei către militarizare şi confruntare.

Ursula von der Leyen a promis joi, în plenul Parlamentului European, că aceste eforturi vor include proiecte majore privind apărarea aeriană şi cibernetică.

Rusia a invadat 2 state riverane Mării Negre (Ucraina și Georgia) și ocupă ilegal un teritoriul al Republicii Moldova (Transnistria) aflat în proximitatea arealului Mării Negre.

Comportamentul istoric agresiv, repetatele invazii barbare și războaiele de tip imperial declanșate de Rusia de secole determină orice țară vecină sau proximă să/și dorească o apărare puternică sau să facă parte dintr-o alianță militară de succes.

Hot this week

NATO apără foarte eficient Groenlanda şi toată zona arctică

Donald Trump a spus, în repetate rânduri, că nu...

Industria europeană de armament se trezește din adormire

Investitorii direcţionează masiv capital către ceea ce este deja...

Rețeaua globală a lui Putin se destramă

Pe măsură ce armata rusă rămâne blocată în Ucraina...

Care e costul dezastrelor naturale

Pierderile companiilor de asigurări din întreaga lume de pe...

Topics

NATO apără foarte eficient Groenlanda şi toată zona arctică

Donald Trump a spus, în repetate rânduri, că nu...

Industria europeană de armament se trezește din adormire

Investitorii direcţionează masiv capital către ceea ce este deja...

Rețeaua globală a lui Putin se destramă

Pe măsură ce armata rusă rămâne blocată în Ucraina...

Care e costul dezastrelor naturale

Pierderile companiilor de asigurări din întreaga lume de pe...

Prostata mărită, tratată fără bisturiu: soluții minim invazive eficiente

Prostata mărită, tratată fără bisturiu: soluții minim invazive eficiente Prostata...

Miliardele Chinei se multiplică accelerat

Excedentul comercial al Chinei a atins, în 2025, un nivel...

Ministrul Apărării : vom creşte vârsta pensionării în sistemul de apărare

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a anunțat luni, la Antena...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img