Sunday, June 14, 2026
15 C
Bucharest

Schimbările climatice afectează grav economia mondială

Costul economic al schimbărilor climatice ar putea fi mai sever decât se prognoza iniţial, pe măsură ce noile date schimbă modelele utilizate la realizarea de predicţii cu privire la cele mai probabile rezultate, transmite Bloombeg.

Ţinând cont de cele mai recente date disponibile, inclusiv creşterile record ale temperaturilor, “impactul preconizat” al schimbărilor climatice asupra Produsului Intern Brut se va majora de patru ori până în 2050 în unele scenarii, a anunţat Reţeaua pentru ecologizarea sistemului financiar (NGFS) într-un raport publicat marţi.

Grupul a subliniat că nu este prea târziu pentru o schimbare de direcţie. “Impactul puternic negativ asupra PIB-ului ar putea fi contracarat de eforturi de tranziţie făcute la timp”, susţine NGFS, care reprezintă peste 140 de bănci centrale şi autorităţi de supervizare.

Acest avertisment vine după un scenariu sumbru evocat de Programul Naţiunilor Unite pentru Mediu, care luna trecută a spus că, pe baza politicilor actuale, lumea se îndreaptă spre o creştere a temperaturii cu 3,1 grade Celsius. La o încălzire a temperaturii, NGFS susţine că noul său model revizuit arată spre o pierdere a PIB-ului de aproximativ 30%.

NGFS spune că “este nevoie de o transformare economică substanţială a tuturor sectoarelor economiei”, dacă se vrea eliminarea emisiilor până la mijlocul secolului. Faptul că, până acum, eforturile pentru implementarea de politici care să contracareze schimbările climatice au fost lente, înseamnă că guvernele vor fi nevoite să “adopte o abordare mai ambiţioasă de acum încolo”.

Un instrument cheie care ar putea duce la reducerea emisiilor este preţul carbonului, care în opinia NGFS rămâne cu mult sub nivelul la care ar trebui să fie pentru a provoca shimbări reale. Un preţ al carbonului de aproximativ 300 de dolari pe tonă “ar fi nevoie până în 2035 pentru a stimula tranziţia spre net zero în 2050”, estimează NGFS. Ar fi vorba de un preţ cu 50 de dolari peste nivelul considerat necesar anterior de NGFS.

Potrivit datelor colectate de Bloomberg, în Europa, care adăposteşte mai mare piaţă a certificatelor de poluare din lume, o tonă de carbon se tranzacţionează în prezent la 66 de euro (72 de dolari), scrie Agerpres.

Hot this week

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la Washington

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la...

Tehnologia mini-reactoarelor nucleare prinde viteză

Start-upul american Antares a testat cu succes primul său...

Şefa FMI : şocurile mondiale vor continua

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva,...

Franța și Germania abandonează proiectul avionului de luptă comun

Franța și Germania au abandonat după ani de pregătiri...

Fostul ataşat militar al Italiei la Moscova fondează un partid pro-rus, extremist, antioccidental

Noul partid de extremă dreapta al lui Roberto Vannacci,...

Topics

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la Washington

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la...

Tehnologia mini-reactoarelor nucleare prinde viteză

Start-upul american Antares a testat cu succes primul său...

Şefa FMI : şocurile mondiale vor continua

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva,...

Franța și Germania abandonează proiectul avionului de luptă comun

Franța și Germania au abandonat după ani de pregătiri...

PET-CT PSMA: investigația care poate schimba traseul terapeutic în cancerul de prostată

PET-CT PSMA: investigația care poate schimba traseul terapeutic în...

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img