Jucătoarea canadiană de origine română Bianca Andreescu (19 ani), locul 15 WTA, a câştigat, duminică, trofeul de la US Open, după ce a învins-o dramatic în finală pe mult mai titrata Serena Williams, sextuplă campioană la Flushing Meadows, scor 6-3, 7-5.

Jucătoarea canadiană de origine română a câştigat partida cu americanca Serena Williams, impunându-se într-o oră şi 42 minute, într-un meci în care sextuplei campioane la Flushing Meadows nu i-a ieşit nimic în primul set, însă a revenit surprinzător în setul al doilea.

În primul set, Serena Williams, sextuplă campioană la Flushing Meadows, nu a reuşit puncte câştigătoare, nu a pus în teren aproape deloc primul serviciu, iar Bianca Andreescu a profitat din plin de nereuşitele americancei şi a câştigat categoric, scor 6-3.

Al dolea set însă a marcat revenirea americancei, care a reuşit surprinzător un break în setul secund, la 5-1 pentru Bianca Andreescu, şi apoi a egalat scorul la 5, în apaluzele miilor de americani din tribune.

Premierul Canadei, Justin Trudeau, a felicitat-o pe Bianca Andreescu, prima jucătoare canadiană care câştigă un Grand Slam în era open, respectiv US Open.

“Felicitări, Bianca Andreescu! Ai scris istorie şi ai făcut o ţară foarte mândră”, a transmis Justin Trudeau, pe Twitter.