Sunday, July 5, 2026
19.5 C
Bucharest

Udrea : “Sistemul trebuie sa faca implozie”

Elena Udrea nu a demisionat din Parlament.

A facut declaratii de presa ce accentueaza acuzatiile politie politica si instincte totalitare la adresa generalului Florian Coldea, director interimar SRI.

Iata declaratiile suspectei Udrea :
“Cunosc tactica lor. Vor sa ma ingroape in acuzatii si cauze penale, dupa ce am spus sume si am dat indicii clare la adresa generalului SRI Florian Coldea. N-am incredere ca Sebastian Ghita sau Atilla Verestoy pot controla parlamentar SRI.”

“Nu am incredere in nimeni in acest moment. De ce am vorbit abia acum? Pentru ca am aflat abia in aceasta toamna cand sotul meu a fost retinut. Va dati seama, daca barbatilor le este frica, sunteti de acord ca poate sa-mi fie si mie frica?”.

“Sunt sigura ca drumul pe care a pornit generalul Coldea se apropie de sfarsit : controlul total al Romaniei. Este un om care detine secretele tuturor, un om care stie bubele tuturor din cap : parlamentari, judecatori si altii. Vedeti cazul Grebla.
Vad ca tactica este sa nu mai pot sa spun nimic. Va asigur ca mai am de spus. (…)
Ma simt mai in siguranta supravegheata de politie. Prefer sa fiu supravegheata de politie la Sectia 2 in fiecare marti si vineri.
Leg clar ce mi se intampla acum cu gala Bute de lucrurile pe care le stiu despre cum functioneaza sistemul”.

“Sistemul condus de Coldea trebuie sa fac implozie.
Imi asum eu sa fiu cea care detoneaza acest sistem.
Sa stam ascunsi ca de frica Securitatii. Milioane de oameni gandesc ca mine. (…) Nu acuz cu nimic SRI, am numai cuvinte de lauda la adresa lor. Dar dl. Coldea nu este SRI”.

Personal, cred ca afirmatiile Elenei Udrea pot fi reale pe fondul unei nesimtiri fara margini, unui tupeu imens pe care protejata lui Basescu il are. Sistemul pe care il acuza ea este cel pe care l-a creat Traian Basescu, un personaj sinistru, cu viziuni staliniste. Toate acuzele privind politica politica si statul de tip totalitar revin in exclusivitate lui Basescu, pe lange cei mentionati de Udrea. Toti sunt pe locul doi dupa iubitul ei protector.

Acesti 10 ani mizerabili din viata politica romaneasca au facut posibila aparitia unor astfel de manifestari securistice. Daca Elena Udrea are dreptate in ce spune, atunci e un autodenunt. Recunoasterea crimei nu o absolva de raspundere.

Sunteti toti vinovati, de la Basescu in jos, de mizeria incredibila in care este acum Romania din punct de vedere institutional in cei 10 ani care abia s-au incheiat.

 

Hot this week

Rusia spionează masiv cu drone obiective strategice din NATO

Kremlinul a orchestrat o campanie concertată de supraveghere folosind...

Genocidul Rusiei în Ucraina : 2 milioane de victime

Decizia Rusiei de a lansa o invazie pe scară...

Aproape jumătate din energie UE e deja verde

În primul trimestru din acest an, 45,5% din electricitatea...

Ce se întâmplă cu prețul aurului?

Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de...

Ce aduce chirurgia robotică în revizia protezei de genunchi

Ce aduce chirurgia robotică în revizia protezei de genunchi   Pentru...

Topics

Rusia spionează masiv cu drone obiective strategice din NATO

Kremlinul a orchestrat o campanie concertată de supraveghere folosind...

Genocidul Rusiei în Ucraina : 2 milioane de victime

Decizia Rusiei de a lansa o invazie pe scară...

Aproape jumătate din energie UE e deja verde

În primul trimestru din acest an, 45,5% din electricitatea...

Ce se întâmplă cu prețul aurului?

Prețul aurului a scăzut cu aproximativ 29% față de...

Ce aduce chirurgia robotică în revizia protezei de genunchi

Ce aduce chirurgia robotică în revizia protezei de genunchi   Pentru...
01:12:50

E România pregătită să respingă o invazie militară? Secretele din Poarta Focșanilor

E România pregătită să respingă o invazie militară? Secretele...

Președintele Israelului : Trebuie să ne ridicăm cu toții împotriva urii

Isaac Herzog, Președintele Israelului, se află în aceste zile...

Guvernul e chemat să ajute ca șantierele de autostrăzi să nu se blocheze

Guvernul e chemat să ajute ca șantierele de autostrăzi...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img