Saturday, February 28, 2026
1.5 C
Bucharest

Un politician penibil britanic da iar vina pe Romania

Excentricul si irationalul Nigel Farage arunca din nou vina pe Romania. Si sugereaza idiot ca Romania e cauza pentru care e plina Europa de arme Kalashnikov. Putem sa-i pune fiola lui Farage inainte oricarei declaratii?

=======================

Liderul partidului britanic antieuropean UKIP, Nigel Farage, a apreciat că riscurile teroriste se vor amplifica în Uniunea Europeană dacă aceasta va continua să primească refugiați musulmani și nu va institui un control eficient la frontiere, mai ales că în interiorul spațiului Schengen inclusiv teroriștii pot trece liber granițele.

‘Bine că nu suntem în Schengen’, a remarcat Farage, citat miercuri de AFP, lăudând astfel faptul că Marea Britanie nu face parte din acest spațiu de liberă circulație, în opinia sa fiind chiar mai bine dacă ea ar ieși complet din UE în urma referendumului din 2017.

‘Din fericire încă putem verifica portbagajul unei mașini în portul Douvres, pentru a vedea dacă nu sunt Kalașnikovuri acolo. (…) Dacă cineva trece granița dintre Moldova și România cu portbagajul plin de Kalașnikovuri, acela nu va fi controlat nicăieri în drumul lui prin Europa.

Într-o lume periculoasă este ceva ce, evident, nu este în regulă’, a indicat Farage, neștiind probabil că România nu face parte din spațiul Schengen.

În declarațiile făcute în marja unei reuniuni pe teme anti-UE, desfășurată la Londra, el a criticat și faptul că, în pofida atentatelor petrecute vineri la Paris, blocul comunitar nu dă semne că ar dori să schimbe ceva în politica de primire a migranților extracomunitari.

‘Este evident că Juncker și Hollande nu au învățat nimic în urma ororilor de vineri. Chiar Comisia Europeană spune că se așteaptă la încă trei milioane de refugiați în următorii doi ani. Printre ei există jihadiști. (…) Nu sunt singurul care o spune. Și miniștrii libieni au spus-o. Chiar persoana care l-a ghidat pe David Cameron în timpul vizitei sale într-o tabără de refugiați din Iordania (în septembrie) a afirmat: aveți grijă, 2% dintre aceste persoane sunt jihadiști’, a menționat liderul UKIP. ‘Primirea a milioane de refugiați suplimentari fără să avem mijloacele de a afla cine sunt ei nu va face decât să agraveze problema pe care o avem deja’, a conchis el.

Hot this week

China oferă Iranului o rachetă supersonică împotriva americanilor

Iranul este pe cale să obțină o rachetă supersonică...

ARTE.tv : Putin și războiul pe cinci mări

ARTE.tv : Putin și războiul pe cinci mări https://www.youtube.com/watch?v=BQn9T-MZb_A

Analiza FSM : apărarea antiaeriană a Iranului

Analiza FSM : Apărarea antiaeriană a Iranului Apărarea antiaeriană a...

Locul în care NATO instruieşte militari ucraineni

Tabăra Jomsborg a fost înființată în 2025 ca parte...

Documentar înfricoşător : ce se va întâmpla cu vremea în Europa

Cea mai mare parte a atenției asupra schimbărilor climatice...

Topics

China oferă Iranului o rachetă supersonică împotriva americanilor

Iranul este pe cale să obțină o rachetă supersonică...

ARTE.tv : Putin și războiul pe cinci mări

ARTE.tv : Putin și războiul pe cinci mări https://www.youtube.com/watch?v=BQn9T-MZb_A

Analiza FSM : apărarea antiaeriană a Iranului

Analiza FSM : Apărarea antiaeriană a Iranului Apărarea antiaeriană a...

Locul în care NATO instruieşte militari ucraineni

Tabăra Jomsborg a fost înființată în 2025 ca parte...

Documentar înfricoşător : ce se va întâmpla cu vremea în Europa

Cea mai mare parte a atenției asupra schimbărilor climatice...

Tratament nechirurgical pentru prostata mărită

Tratament nechirurgical pentru prostata mărită Paul, în vârstă de 58...

Pensiile magistraților : joi ajunge decizia CCR la Cotroceni

Ultima oră : joi ajunge decizia CCR la Cotroceni Potrivit...

4 ani de război sângeros al Rusiei în Ucraina

4 ani de război sângeros al Rusiei în Ucraina https://www.youtube.com/watch?v=svPXWagcXXA

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img