Thursday, January 22, 2026
-1.5 C
Bucharest

Fostul presedinte al tarii in fata judecatorilor. In Franta…

Fostul președinte francez Nicolas Sarkozy este interogat miercuri de către judecători la Paris într-un dosar privind conturile sale de campanie, în timp ce trei responsabili ai campaniei au fost plasați în arest în cursul dimineții în cadrul unui alt dosar, relatează AFP.

Interogarea lui Sarkozy la un tribunal din Paris a fost amânată de mai multe ori. O sursă apropiată dosarului a declarat pentru AFP că Sarkozy trebuie să răspundă la întrebări în legătură cu penalitățile aplicate în cazul său după invalidarea conturilor sale de campanie pentru alegerile prezidențiale din 2012. Penalitățile au fost soluționate de către partidul său, Uniunea pentru o Mișcare Populară (UMP).

În acest dosar, fostul șef al UMP, Jean-François Copé, a fost inculpat la începutul lui februarie pentru ”abuz de încredere”, la încheierea a cinci ore de audieri în fața judecătorilor. Catherine Vautrin, care a fost trezorier al UMP, a fost inculpată pentru același cap de acuzare în decembrie 2014.

La originea acestui scandal s-a aflat respingerea de către Consiliul Constituțional a conturilor campaniei prezidențiale a lui Nicolas Sarkozy, din cauza depășirii plafonului de fonduri autorizat.

Hot this week

Un fapt trăit de mine în Afganistan îl contrazice pe Donald Trump

În 2003 și 2005 am fost în Afganistan ca...

SACEUR : Rusia a fost descurajată de a ataca o ţară membră a Alianţei datorită nivelului de pregătire al Armatei Române

Generalul Alexus G. Grynkewich, Comandantul Suprem al Forţelor Aliate...

Şeful Apărării : România trebuie să aibă populația pregătită pentru „susținerea unui efort de război”

România trebuie să aibă populația pregătită „pentru crize”, dar...

Topics

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img