Sunday, January 18, 2026
-9.3 C
Bucharest

Guvernarea ZERO AUTOSTRAZI ne da cu Sova-n cap

Hotarat lucru, de cand PSD e la putere neintrerupt (Decembrie 2012 pina azi), nici un guvern n-a putut si n-a vrut sa modernizeze infrastructura Romaniei.

Ramanem corigentii Europei la acest capitol, iar diferitele cabinete care s-au perindat pe la Palatul Victoria dau dovada de o viziune rurala, profund ne-europeana pentru o tara ai carei cetateni merita mult mai mult.

Dupa toti cei care au trecut (degeaba) pe la Ministerul Transporturilor, a venit aceasta bomboana pe coliva. Se numeste Lucian Sova. Din prima zi a ministeriatului sau, a facut cele mai traznite declaratii, care dau dimensiunea nepriceperii sale, dar si a indaratniciei unui important membru al cabinetului PSD-ALDE.

In loc se ne spuna cum se implica, ce eforturi face, cum curata CNAIR de spagari si incompetenti, ministrul Sova da inca o data cu bata in balta. Ne explica niste aberatii, cu argumente false, irationale.

Ca Mangafaua de la Ploiesti, poporul roman a tras a 8 a oara necastigator, tradati fiind de incompetenta si rea vointa. Cititi mai jos explicatie de ministru european si luati-va adio ca guvernul Dancila ar putea sa insemne altceva decat catastrofa infrastructurii de pina acum. 

Este o rețea de autostrăzi minunată în Occident. De ce au venit multinaționalele aici? Au venit că sunt salarii mici. Când o să avem autostrăzi, o să avem salarii mari. Și tot vor pleca. Către alte zone fără autostrăzi, dar cu salarii micia spus Șova.

Asadar, dupa ce-au suduit multinationalele precum predecesorii lor de stanga de la mijlocul secolului trecut, socialistii de azi ne explica prin ministrul Sova ca “multinationalele pleaca unde sunt salarii mici”. Cum Spania, Franta sau Germania construiesc si modernizeaza si azi autostrazi si cai ferate, ma intreb la ei ce argumente or fi?! Iar acum dupa suduiala la multinationala, brusc PSD nu mai poate de grija lor? Chiar si asa, cu argumente false/ Oare Ford si Renault nu sunt si ele niste multinationale? Ele pleaca daca facem autostrazi sau ma degraba raman si se dezvolta ca cele mai mari obiective industriale romanesti?! In fine, argumentele mele nu par sa incapa in mintea inginerului de transporturi Sova sau a doamnei inginer Dancila. Despre domnul inginer Dragnea nu mai amintesc.

PS : Vedeti si ce semi-alfabetizat conduce Economia romaneasca la ministerul de resort si aveti oglinda sperantei noastre pe doua domenii strategice….

Hot this week

NATO apără foarte eficient Groenlanda şi toată zona arctică

Donald Trump a spus, în repetate rânduri, că nu...

Industria europeană de armament se trezește din adormire

Investitorii direcţionează masiv capital către ceea ce este deja...

Rețeaua globală a lui Putin se destramă

Pe măsură ce armata rusă rămâne blocată în Ucraina...

Care e costul dezastrelor naturale

Pierderile companiilor de asigurări din întreaga lume de pe...

Topics

NATO apără foarte eficient Groenlanda şi toată zona arctică

Donald Trump a spus, în repetate rânduri, că nu...

Industria europeană de armament se trezește din adormire

Investitorii direcţionează masiv capital către ceea ce este deja...

Rețeaua globală a lui Putin se destramă

Pe măsură ce armata rusă rămâne blocată în Ucraina...

Care e costul dezastrelor naturale

Pierderile companiilor de asigurări din întreaga lume de pe...

Prostata mărită, tratată fără bisturiu: soluții minim invazive eficiente

Prostata mărită, tratată fără bisturiu: soluții minim invazive eficiente Prostata...

Miliardele Chinei se multiplică accelerat

Excedentul comercial al Chinei a atins, în 2025, un nivel...

Ministrul Apărării : vom creşte vârsta pensionării în sistemul de apărare

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a anunțat luni, la Antena...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img