Wednesday, June 10, 2026
28 C
Bucharest

Academicianul Giurescu despre colaborarea USL-UDMR

 

Acesta este punctul de vedere al academicianului Dinu C Giurescu, parlamentar ales pe liste USL prin votul de ieri :
“Duminica  9 decembrie seara, dupa inchiderea urnelor, premierul Victor Ponta a vorbit la telefon cu dl Kelemen Hunor, presedintele UDMR.  Dl Hunor a declarat ca UDMR este gata sa inceapa convorbiri cu reprezentantii USL in vederea unei coalitii politice. Premierul a raspuns favorabil, fapt care a determinat si felurite reactii.
O colaborare intre majoritatea parlamentara si guvernul USL pe de o parte cu cei din conducerea si grupul parlamentar UDMR pe de alta parte, ar fi acceptabila in termeni de realpolitik. Stim prea bine rolul jucat de UDMR in punerea in aplicare a politicii lui Traian Basescu si a masurilor luate de acesta. Desigur oamenii nu au uitat ca guvernarea Basescu – Boc -Ungureanu a fost posibila cu sprijinul UDMR. Nu au fost uitate nici pretentiile acestei formatiuni politice. Astazi insa e nevoie de o colaborare intre USL si alte forte pentru a pune in aplicare masurile necesare refaceri tarii.
Tara are nevoie mai mult ca niciodata de o politica ferma si de durata care sa o scoata din marasmul economic institutional, social si moral, in care se afla dupa ani de guvernare pedelista.
Acest fapt reclama o colaborare intre USL si alte forte, pentru a pune in aplicare o atare politica.
Aportul UDMR la readucerea normalitatii in Romania poate deveni o realitate.
O normalitate care include si respectarea integrala a articolului 1 din Constitutia Romaniei : “Romania este stat national, suveran si independent, unitar si indivizibil”

Hot this week

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Consiliul Concurenței : Banca Transilvania, cea mai mare amendă în cartelul bancar de manipulare a ROBOR

"Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci cu amenzi în...

Five Eyes : Spionajul din China folosește Linkedin ca instrument de recrutare

Spionii chinezi vizează pe site-urile cu oferte de locuri...

Ce spune inventatorul internetului despre inteligența artificială

Confruntat cu ascensiunea inteligenței artificiale (AI), Tim Berners-Lee, principalul...

Mai aderă România la OECD anul acesta?

România este în prezent în faza finală a procesului...

Topics

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Five Eyes : Spionajul din China folosește Linkedin ca instrument de recrutare

Spionii chinezi vizează pe site-urile cu oferte de locuri...

Ce spune inventatorul internetului despre inteligența artificială

Confruntat cu ascensiunea inteligenței artificiale (AI), Tim Berners-Lee, principalul...

Mai aderă România la OECD anul acesta?

România este în prezent în faza finală a procesului...

Cu Neptun Deep, România devine cel mai mare producător de gaze din UE

Neptun Deep este cel mai ambițios proiect de gaze...

Miza războiului hibrid al Rusiei împotriva Occidentului

Războiul hibrid s-a născut din dorința Rusiei de a...

Georgios Stassis : “Europa are o dependență uriașă de combustibilii fosili”

Europa are o dependență uriașă de combustibilii fosili și,...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img