Tuesday, March 31, 2026
7.8 C
Bucharest

Basescu, bezele otravite spre Iohannis

Liderul PSD, premierul Victor Ponta afirmă că ar fi fost mult mai bine pentru România dacă preşedintele Traian Băsescu accepta să îl numească, în 2009, pe Klaus Iohannis în funcţia de prim-ministru şi că acum nu poate lua decât ca “formă de inventar” faptul că şeful statului îl susţine pe Iohannis.
“Eh, ce bine ar fi fost pentru România dacă făcea echipă în 2009 cu primul-ministru Iohannis ! Vedeţi, răzgândirile preşedintelui îmi permit să le iau sub formă de inventar”, a răspuns Ponta unei întrebări a presei pe această temă.
El a adăugat că România ar fi arătat mult mai bine dacă Băsescu nu ar fi refuzat, în 2009, instalarea Guvernului Iohannis.
Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Bruxelles, răspunzând unei întrebări, că a fi un bun lucru dacă ar putea face echipă pentru a sprijini intrarea României în Schengen cu un ministru de Interne care s-ar numi Iohannis.
El a fost întrebat, în conferinţa de presă susţinută împreună cu preşedintele CE, Jose Barroso, după întâlnirea de la Bruxelles, dacă va face vizite la Berlin şi la Haga pentru a susţine obiectivul intrării României în Schengen.
“Un bun lucru ar fi dacă aş putea face echipă pentru a sprijin intrarea în Schengen cu un ministru de Interne care s-ar numi Iohannis”, a răspuns preşedintele Traian Băsescu.
Preşedintele a făcut, miercuri, un apel către liderii USL să găsească de îndată o soluţie la actualele dispute din interiorul alianţei pentru a nu se ajunge la o criză politică, menţionând că s-a creat un climat de instabilitate menit să afecteze credibilitatea ţării, instituţiile şi cetăţenii.
PNL l-a propus de Klaus Iohannis pentru a deveni ministru de Interne şi vicepremier.

Hot this week

170 de ani de la încheierea războiului Crimeei, moment crucial pentru România modernă

Războiul Crimeii (1853-1856), purtat între Rusia și puterile europene,...

Congresmanul republican Don Bacon îl critică pe Trump pentru declarațiile anti-NATO

Congresmanul republican Don Bacon critică dur declarațiile președintelui Donald...

Singurele 3 țări din Europa cu aer curat

Doar 13 țări din lume au un aer sigur...

Topics

170 de ani de la încheierea războiului Crimeei, moment crucial pentru România modernă

Războiul Crimeii (1853-1856), purtat între Rusia și puterile europene,...

Congresmanul republican Don Bacon îl critică pe Trump pentru declarațiile anti-NATO

Congresmanul republican Don Bacon critică dur declarațiile președintelui Donald...

Singurele 3 țări din Europa cu aer curat

Doar 13 țări din lume au un aer sigur...

Prima femeie Arhiepiscop de Canterbury a Bisericii Anglicane

Sarah Mullally a fost învestită, la Catedrala din Canterbury,...

Zona Euro, aproape de blocaj

Creșterea sectorului privat în zona euro aproape s-a blocat...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img