Friday, April 3, 2026
8.9 C
Bucharest

Basescu : “Nu-l cunosc pe Laszlo Tokes”

TRAIAN BASESCU :”NU-L CUNOSC PE LASZLO TOKES”

tokes-basescu-mediafax-foto basescu-tokes-rompres basescu-tokbase-tok

COMUNICAT DE PRESA (05 decembrie 2007)

REF: Întâlnirea preşedintelui Traian Băsescu cu Laszlo Tokes, membru din România în Parlamentul European

Preşedintele României, Traian Băsescu, l-a primit astăzi, 5 decembrie a.c., la Palatul Cotroceni, pe Laszlo Tokes, membru din România în Parlamentul European. În cadrul discuţiilor, domnul Tokes l-a asigurat pe şeful statului cu privire la susţinerea intereselor comune ale românilor şi ale maghiarilor din România, cu referire la necesitatea unei descentralizări reale la nivelul tuturor localităţilor din ţară.
Domnul Tokes şi-a exprimat sprijinul pentru realizarea unui Pact naţional pentru educaţie. În acest context, a avut loc un schimb de opinii privind îmbunătăţirea sistemului de educaţie, prin formule care să răspundă mai bine şi nevoilor copiilor de etnie maghiară.
Preşedintele Traian Băsescu şi domnul Tokes au fost de acord că îmbunătăţirea oportunităţilor de educaţie pentru copiii români de etnie maghiară trebuie să aibă în vedere obiectivul de a le oferi acestora şanse egale pe piaţa muncii din România.
În continuare, europarlamentarul român şi-a exprimat sprijinul pentru iniţiativele promovate de Preşedinte în ceea ce priveşte lupta împotriva corupţiei, condamnarea comunismului şi reforma clasei politice.
Preşedintele Traian Băsescu a mulţumit pentru dorinţa exprimată de domnul Tokes, aceea de a avea o strânsă colaborare cu ceilalţi 34 de aleşi români în cadrul Parlamentului European.

Departamentul de Comunicare Publică 05 Decembrie 2007

—————————————————————————————————————————–

Preşedintele Traian Băsescu l-a decorat joi  16 Decembrie 2009 pe europarlamentarul Laszlo Tokes cu Ordinul Naţional Steaua României în grad de Cavaler, la 20 de ani de la Revoluţie. Conferirea decoraţiei este motivată, potrivit decretului semnat de şeful statului, de împlinirea a 20 de ani de la Revoluţia din Decembrie 1989 , “în semn de mare apreciere a curajuluişi demnităţii de care a dat dovadă, declanşând, prin exemplu personal, revolta istorică a poporului român împotriva dictaturii comuniste”, potrivit Monitorului Oficial.

——————————————————————————————————————————

Avind in vedere cele de mai sus, va rog sa-i transmiteti voi mincinosului de la Cotroceni toate cele ce i se cuvin.

 

 

Hot this week

2 aprilie, ziua ridicării drapelului României la Cartierul General al NATO

2 aprilie 2004. Acum 22 de ani, drapelul României...

170 de ani de la încheierea războiului Crimeei, moment crucial pentru România modernă

Războiul Crimeii (1853-1856), purtat între Rusia și puterile europene,...

Congresmanul republican Don Bacon îl critică pe Trump pentru declarațiile anti-NATO

Congresmanul republican Don Bacon critică dur declarațiile președintelui Donald...

Topics

2 aprilie, ziua ridicării drapelului României la Cartierul General al NATO

2 aprilie 2004. Acum 22 de ani, drapelul României...

170 de ani de la încheierea războiului Crimeei, moment crucial pentru România modernă

Războiul Crimeii (1853-1856), purtat între Rusia și puterile europene,...

Congresmanul republican Don Bacon îl critică pe Trump pentru declarațiile anti-NATO

Congresmanul republican Don Bacon critică dur declarațiile președintelui Donald...

Singurele 3 țări din Europa cu aer curat

Doar 13 țări din lume au un aer sigur...

Prima femeie Arhiepiscop de Canterbury a Bisericii Anglicane

Sarah Mullally a fost învestită, la Catedrala din Canterbury,...

Zona Euro, aproape de blocaj

Creșterea sectorului privat în zona euro aproape s-a blocat...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img