Friday, January 30, 2026
3.5 C
Bucharest

Budapesta trece la amenintari. Basescu fandeaza

basescu orban

Bazindu-se pe reactia noastra ferma dar eleganta, autoritatile de la Budapesta continua retorica belicoasa, pronutindu-se abuziv pe chestiuni de politica interna din Romania.

Ungaria va lua măsuri diplomatice în privinţa interzicerii de către România a arborării steagului secuiesc pe clădirile oficiale, a declarat secretarul de stat în Ministerul ungar de Externe Zsolt Nemeth, joi, pentru postul public de radio Kossuth, relatează MTI.

Măsurile vor fi anunţate în cursul zilei, a adăugat el.  Ungaria este deschisă la negocieri cu România pe această temă. El a repetat însă poziţia Ministerului ungar de Externe, potrivit căreia România este cea care trebuie să rezolve situaţia.

Miercuri seara, ministrul român de Externe, Titus Corlăţean, l-a criticat pe ambasadorul ungar la Bucureşti, Oszkar Fuzes, pentru sprijinul exprimat de acesta faţă de autonomia Ţinutului Secuiesc, afirmând că dacă nu se va întoarce în limitele mandatului, partea română va lua măsuri pentru încetarea acestuia.

Internationalistilor cu mintea putina si ratacita care acuza media sau Guvernul Romaniei de nationalism sau mai stiu eu ce bazaconii le doresc un trai minoritar permanent ca romani, printre secui.

Dovedind ca are o agenda ascunsa cu premierul ungar Viktor Orban, Traian Basescu a facut o eschivare rusinoasa si o fandare publica in legatura cu subiectul. Intrebat ce reactie are fata de afirmatiile ambasadorului Ungariei la Bucuresti in legatura cu sustinerea autonomiei teritoriale a secuilor, Basescu a spus ca nu e treaba sa ce zice un ambasador si ca se va pronunta cind va vorbi presedintele Ungariei.

Traian Basescu este fie habarnist, fie rau intentionat. Favorizez a doua varianta.

Iata ce spune Constitutia Romaniei : Art 91 – Atributii in domeniul politici externe – (3) Reprezentanţii diplomatici ai altor state sunt acreditaţi pe lângă Preşedintele României

Adica tu, ca presedinte, il acreditezi. Ambasadorul este trimisul sefului statului respectiv. Afirmatie facuta de altfel chiar si de Basescu zilele trecute, referindu-se la ambasadorii romani. Asadar, cind vorbeste un ambasador, vorbeste implicit presedintele statului care l-a trimis. Daca Guvernul si Ministerul de Externe s-au pronuntat deja in legatura cu derapajele unui ambasador si problema continua, este evident ca cel care-l acrediteaza in Romania, adica presedintele, trebuie sa intervina si el.

Traian Basescu evita in mod intentionat raspunderea sa directa in acest caz, pentru ca este, potrivit Constitutiei, capul politicii externe romanesti. El insa nu vrea sa-si deranjeze prietenul politic de la Budapesta, pe Viktor Orban. Care, nu-i asa, e mult mai important pentru el decit ce vor niste romani. Basescu isi plateste astfel tainul celor care l-au ajutat asta vara sa boicoteze referendumul si sa ramina presedinte, la masa verde, prin aranjamente institutionale, fara legitimitate populara.

 

Hot this week

Aflăm ce ar vrea de fapt SUA de la Groenlanda

Emisarul special al Statelor Unite pentru Groenlanda a prezentat...

UE vrea să se trezească din somnul migraţiei ilegale masive

Comisia Europeană și-a prezentat joi viziunea asupra politicii de...

În Rusia, copiii din grădinițe și școli sunt transformaţi în “zombie”

După ce Rusia a declanșat războiul împotriva Ucrainei, în...

Ce preţ are terenul arabil în România faţă de media UE

Prețul mediu al unui hectar de teren arabil în...

Ce fac în Groenlanda câinii militari speciali, ironizaţi de Trump

Donald Trump a ridiculizat apărarea Groenlandei reducând-o la 'două...

Topics

Aflăm ce ar vrea de fapt SUA de la Groenlanda

Emisarul special al Statelor Unite pentru Groenlanda a prezentat...

UE vrea să se trezească din somnul migraţiei ilegale masive

Comisia Europeană și-a prezentat joi viziunea asupra politicii de...

În Rusia, copiii din grădinițe și școli sunt transformaţi în “zombie”

După ce Rusia a declanșat războiul împotriva Ucrainei, în...

Ce preţ are terenul arabil în România faţă de media UE

Prețul mediu al unui hectar de teren arabil în...

Ce fac în Groenlanda câinii militari speciali, ironizaţi de Trump

Donald Trump a ridiculizat apărarea Groenlandei reducând-o la 'două...

Kaja Kallas : “NATO trebuie să devină mai europeană”

Europa trebuie să ia măsuri urgente pentru a-și îmbunătăți...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img