Wednesday, July 16, 2025
33.5 C
Bucharest

Ciurchea (CNAS) : “Cu sau fara card, serviciile medicale se presteaza”

Serviciile medicale vor fi acordate şi în august atât pacienţilor care au cardul naţional de sănătate, cât şi celor care încă nu au intrat în posesia acestuia, din cele 15 milioane de carduri tipărite mai fiind de distribuit peste 300.000, a declarat vineri, pentru MEDIAFAX, preşedintele CNAS.

“În luna august, ar putea veni în concediu românii din străinătate, fapt care le-ar da posibilitatea să îşi ridice cardul de sănătate şi, mai mult, să beneficieze la nevoie, fără restricţii, de servicii medicale pe durata şederii în ţară. De aceea, pentru luna august, modul de acordare a asistenţei medicale rămâne neschimbat, în acest moment având de distribuit peste 300.000 de carduri la nivel naţional”, a spus preşedintele Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate (CNAS), Vasile Ciurchea.

Preşedintele CNAS a precizat că, pentru a nu crea probleme pe perioada vacanţei, modul de acordare a serviciilor medicale rămâne neschimbat în luna august, data de la care cardul va deveni unicul instrument de validare şi decontare a serviciilor medicale în sistemul public de sănătate urmând să fie anunţată din timp.

“Iniţial, ne gândeam că ar putea fi luna august, dar fiind vorba despre o perioadă de concedii, ne-am gândit ca acesta ar putea intra în vigoare exclusiv în luna septembrie. Dar acest lucru va fi anunţat după cum am mai spus”, a precizat preşedintele CNAS.

În ultima perioadă, numărul de carduri activate a crescut, în ultimele două săptămâni fiind activate peste un milion, astfel încât numărul total a ajuns la 8,3 milioane. În acelaşi timp, numărul asiguraţilor care solicită cardurile de la casele de asigurări de sănătate a scăzut.

Până în prezent au fost tipărite aproape 15 milioane de carduri, dintre care au rămas de distribuit peste 300.000.

CNAS monitorizează în continuare serviciile acordate fără card, datele indicând că asiguraţii care au primit cardul îl utilizează atunci când accesează un serviciu medical.

Asiguraţii care nu au intrat încă în posesia cardului naţional se pot duce în perioada următoare să îl solicite la casele de asigurări de sănătate.

Preşedintele CNAS, Vasile Ciurchea, declara, în iunie, că 1 august ar putea fi, probabil, data de la care cardul naţional de sănătate va deveni unicul sistem de validare şi decontare a serviciilor medicale în sistemul asigurărilor sociale de sănătate, el precizând atunci că acest lucru depinde foarte mult de cardurile care mai rămân de distribuit.

Hot this week

Trump îi testează nervii lui Putin

Trump îi testează nervii lui Putin Donald Trump a încurajat...

www.antena3.ro : Nicuşor, lovitură la Bolojan !

Președintele Nicușor Dan a afirmat luni, într-un mesaj pe...

Semnalul dat de fostul Director SRI Eduard Hellvig

Semnalul dat de fostul Director SRI Eduard Hellvig : Cine...

Şeful Armatei Franceze : “Puterea nocivă Rusia e parte la toate amenințările”

Moscova a desemnat Franța drept 'principalul său adversar în...

Secretarul General al NATO : China ar putea încuraja Rusia să atace NATO

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a avertizat miercuri...

Topics

Trump îi testează nervii lui Putin

Trump îi testează nervii lui Putin Donald Trump a încurajat...

www.antena3.ro : Nicuşor, lovitură la Bolojan !

Președintele Nicușor Dan a afirmat luni, într-un mesaj pe...

Semnalul dat de fostul Director SRI Eduard Hellvig

Semnalul dat de fostul Director SRI Eduard Hellvig : Cine...

Şeful Armatei Franceze : “Puterea nocivă Rusia e parte la toate amenințările”

Moscova a desemnat Franța drept 'principalul său adversar în...

Secretarul General al NATO : China ar putea încuraja Rusia să atace NATO

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a avertizat miercuri...

Un veteran refuză graţierea de la Trump : “Am făcut mult rău pe 6 ianuarie 2021”

Jason Riddle, veteran al Marinei SUA condamnat pentru participarea...

Încălzirea globală : topirea gheţarilor poate favoriza erupţii vulcanice

Topirea ghețarilor ar putea favoriza producerea unor erupții vulcanice...

Generalii mafioţi ai Armatei Ruse

Fostului ministru adjunct al Apărării din Rusia, generalul de armată Pavel Popov,...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img