Sunday, August 23, 2026
26.9 C
Bucharest

De 70 de ani, Moscova ameninta Romania. Stalin, Brejnev, Putin

De mai bine de 70 de ani, Moscova ameninta in permanenta Romania. Cand isi orienteaza retorica agresiva spre noi, cand rachetele. Ne-am obisnuit : Stalin, Brejnev, Putin – absolut nici o schimbare.

Romania e un stat aliat si pentru prima oara de la caderea comunismului isi intareste apararea nationala si contribuie serios la apararea aliata.

Ce primim in schimb? Amenintari.

Cand tu anunti ca te aperi si esti periodic avertizat ca asupra teritoriului tau se vor lansa rachete, mai exista vreo indoiala in legatura cu definirea Rusiei drept stat agresor? 

—————————-

Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a avertizat vineri România și Polonia că s-ar putea afla în raza de acțiune a rachetelor ruse, deoarece găzduiesc elemente ale scutului antirachetă american pe care Moscova îl consideră o amenințare, transmite Reuters preluata de Agerpres.

Vladimir Putin a făcut vineri cele mai dure declarații la adresa scutul american, atrăgând atenția că Moscova a afirmat în repetate rânduri că va lua măsuri de retorsiune, însă Washingtonul și aliații săi au ignorat avertismentele.

În cursul lunii mai, armata americană — care susține că scutul antirachetă este necesar pentru apărarea împotriva Iranului, și nu amenință Rusia — a inaugurat la Deveselu (sudul României) prima unitate din Europa unde este operațională o componentă terestră a scutului antirachetă american. Acesta urmează să se extindă în Polonia.

“Dacă ieri în aceste zone din România oamenii pur și simplu nu știau ce înseamnă să fii în raza de acțiune, de astăzi suntem forțați să luăm anumite măsuri pentru a ne asigura securitatea”, a declarat Vladimir Putin la Atena într-o conferință de presă, organizată în comun cu premierul grec, Alexis Tsipras. “În aceeași situație se află și Polonia”, a continuat președintele rus.

Vladimir Putin nu a specificat ce măsuri concrete va lua Rusia, însă a subliniat că nu va face primul pas și doar va răspunde la acțiunile Washingtonului. “Nu vom acționa până când nu vom vedea rachete în zonele cu care ne învecinăm”, a mai spus președintele rus.

 

Hot this week

01:12:50

Răspunsuri tranșante la o întrebare explozivă

Se apropie 23 august, o dată istorică pentru România. Ca...

O groapă comună sub cazarma Malmaison, în București?

Ansamblul Cazărmii Sf. Gheorghe - Malmaison şi imobilele din...

Canicula afectează puternic producția de parmezan în Italia

În urmă cu 50 de ani, fermierii din regiunea...

Northstar, primul robot umanoid european

Un fost cercetător al companiei Tesla, care a lucrat...

Patru operații în patru ani: de ce contează un traseu medical bine coordonat

Patru operații în patru ani: de ce contează un...

Topics

01:12:50

Răspunsuri tranșante la o întrebare explozivă

Se apropie 23 august, o dată istorică pentru România. Ca...

O groapă comună sub cazarma Malmaison, în București?

Ansamblul Cazărmii Sf. Gheorghe - Malmaison şi imobilele din...

Canicula afectează puternic producția de parmezan în Italia

În urmă cu 50 de ani, fermierii din regiunea...

Northstar, primul robot umanoid european

Un fost cercetător al companiei Tesla, care a lucrat...

Trotinetele electrice dau mari dureri de cap și în Germania

Camera inferioară a Parlamentului german, Bundestagul, a adoptat joi...

Când va intra soarele în faza finală

Peste aproximativ 5 miliarde de ani, Soarele nostru va...

Sectorul energetic, supus unor șocuri mondiale permanente

Piețele intră în perioada de raportare a rezultatelor financiare...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img