Wednesday, January 28, 2026
8.7 C
Bucharest

Degringolada Germaniei tulbura profund Europa

Germania se afla intr-o situatie incredibila, fara precedent in ultimii 20 de ani. Incidentele din Koln, milionul de imigranti care a crescut intoleranta, xenofobia si tensiunea politica, acuzatiile fara precedent aduse cancelarului Angela Merkel. As adauga acestui tablou si prabusirea imaginii si increderii in uriasa companie Volkswagen, cu pierderi estimate pina azi la peste 100 de miliarde de euro.

De ce este Germania intr-o asemenea degringolada? Sunt turbulentele motorului economic al Europei cauzate de ignoranta unui stat prea puternic? Sau de provocari create in laboratoarele unor tari doritoare ca Europa sa fie destabilizata? Nu stiu raspunsul exact, vad insa ca Franta a fost puternic scuturata de atentate teroriste care au ingrozit lumea civilizata, iar Germania dezbate aprins despre agresiuni sexuale si fizice in masa in noaptea de revelion.

Cu siguranta, politia si serviciile de informatii germane au fost incapabile sa identifice si sa izoleze, retina, aresteze sau expulzeze elementele criminale din randul milionului de imigranti. In cazul incidentelor grave de la Koln, se vorbeste de 1000 de oameni. De ce atata ezitare? Cum e posibil ca un stat sa fie atat de slab? Sunt provocarile prea mari?

Oricum am lua-o, de la est sau de la sud, cineva isi freaca mainile de satisfactie ca civilizatia europeana, libertatea de miscare si securitatea cetatenilor sunt serios afectate. Sa fi batut palma estul cu sudul pentru aceasta operatiunea ampla si interesanta? De studiat in continuare.

 

 

Hot this week

Descoperire şoc în microbuzul morţii

Descoperire şoc în microbuzul morţii Apar informații șocante în urma tragediei...

Alertă : pe 4 februarie, expiră tratatul START între SUA şi Rusia

Pe 4 februarie 2026, Noul Tratat de Reducere a...

România exersează linia de descurajare a Flancului Estic al NATO (Eastern Flank Deterrence Line)

Comandamentul Corpului Multinațional de Sud-Est (HQ MNC-SE), împreună cu...

Germania : Rusia rămâne cea mai mare amenințare la adresa securității și libertății în Europa

Ministrul german de externe, Johann Wadephul, a afirmat luni,...

Topics

Descoperire şoc în microbuzul morţii

Descoperire şoc în microbuzul morţii Apar informații șocante în urma tragediei...

Alertă : pe 4 februarie, expiră tratatul START între SUA şi Rusia

Pe 4 februarie 2026, Noul Tratat de Reducere a...

România exersează linia de descurajare a Flancului Estic al NATO (Eastern Flank Deterrence Line)

Comandamentul Corpului Multinațional de Sud-Est (HQ MNC-SE), împreună cu...

Averea fabuloasă făcută de Rusia pe seama exploziei prețului la aur

Rezervele Rusiei de aur și valută, parțial înghețate de...

SUA şi Danemarca vor renegocia Acordul Apărării din 1951

SUA şi Danemarca vor renegocia Acordul Apărării din 1951 Statele...

Cel mai bun cal de curse din lume

Pur-sângele francez Calandagan, în vârstă de cinci ani, a...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img