Tuesday, April 29, 2025
15.1 C
Bucharest

Escrocherie pe tema tragediei Notre Dame

O anchetă pentru “escrocherie în bandă organizată”, ce vizează persoane care au lansat “fraudulos” apeluri la donaţii sub pretextul reconstrucţiei catedralei Notre-Dame, a fost deschisă vineri, potrivit Parchetului din Paris, care a făcut apel la “vigilenţă”, relatează AFP.

Ancheta a fost iniţiată ca urmare a unei plângeri din partea Fundaţiei pentru Patrimoniu referitoare la persoane care încearcă să solicite fraudulos donaţii în numele său, în plină mobilizare pentru reconstruirea emblematicei catedrale pariziene, devastată de un incendiu luni seara.

Potrivit Parchetului, persoanele respective acţionau prin intermediul apelurilor telefonice sau al email-lor în care îi invitau pe destinatari să le trimită donaţii prin virament bancar.

Ancheta, încredinţată brigăzii antifraudă BRDA (Brigade de répression de la délinquance astucieuse) a Prefecturii Poliţiei din Paris, ar urma să permită identificarea autorilor acestei escrocherii şi să pună capăt unor astfel de acţiuni, potrivit Parchetului.

Într-un comunicat publicat vineri, Fundaţia pentru patrimoniu a indicat la rândul său că a denunţat la Parchet şi pe Google un site fraudulos care preia termenii principali ai adresei sale de internet.

Miercuri, Fundaţia a anunţat că i-au fost semnalate numeroase escrocherii în Franţa şi în străinătate. Ea a subliniat că, în ceea ce o priveşte, nu recurge la nici un apel prin telefon, email sau prin poştă. “Toate aceste demersuri sunt frauduloase”, a insistat Fundaţia.

Ministrul francez al culturii Franck Riester şi-a exprimat şi el îngrijorarea în legătură cu proliferarea de site-uri care propun finanţarea reconstrucţiei catedralei Notre-Dame

Hot this week

Cu banii aliaților din NATO, România își compensează sistemul PATRIOT donat Ucrainei

Departamentul de Stat al SUA a anunțat luni seara...

Votăm în 6 zile. Ce spun sondajele

Votăm în 6 zile. Ce spun sondajele Cu o săptămână...

Al Pacino, 85 de ani

Actorul Al Pacino s-a născut la 25 aprilie 1940...

Ministrul Mediului : Ursul să nu mai fie specie strict protejată în România

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, a declarat, joi,...

Europarlamentar german AfD, agent al Rusiei

Comisia pentru afaceri juridice a Parlamentului European (JURI) a...

Topics

Votăm în 6 zile. Ce spun sondajele

Votăm în 6 zile. Ce spun sondajele Cu o săptămână...

Al Pacino, 85 de ani

Actorul Al Pacino s-a născut la 25 aprilie 1940...

Ministrul Mediului : Ursul să nu mai fie specie strict protejată în România

Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Mircea Fechet, a declarat, joi,...

Europarlamentar german AfD, agent al Rusiei

Comisia pentru afaceri juridice a Parlamentului European (JURI) a...

Poșta Română, complice la scrisori electorale pentru Simion

Candidatul AUR la alegerile prezidențiale, George Simion, a trimis peste...

Jurnalistă ucraineană, ucisă de ruși în captivitate

Trupul tinerei jurnaliste ucrainene Viktoria Roșcina (28 de ani)...

Tratamentul modern pentru monturi

Tratamentul modern pentru monturi   Monturile nu sunt doar o problemă...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img