Tuesday, November 11, 2025
10.9 C
Bucharest

Fuia al lui Basescu, 3 ani inchisoare cu executare

Un fost ministru al Agriculturii a fost condamnat la închisoare cu executare de ÎCCJ! Este vorba despre fostul ministru al Stelian Fuia, condamnat la 3 ani de închisoare. Sentința va fi pusă în executare în această seară. Asta, după ce  Curtea de Apel Bucuresti decisese patru ani de inchisoare cu executare, intr-un dosar in care a fost trimis in judecata de DNA pentru abuz in serviciu.

Fapta a fost savarsita pe vremea cand era director la Statiunea de Cercetare si Dezvoltare a Plantelor Medicinale si Aromatice Fundulea.

In plus, instanta i-a interzis lui Stelian Fuia exercitarea unor drepturi pe o perioada de patru ani, dupa executarea condamnarii, si anume dreptul de a fi ales in autoritatile publice sau in orice alte functii publice; dreptul de a ocupa o functie care implica exercitiul autoritatii de stat; dreptul de a ocupa functia, de a exercita profesia sau meseria ori de a desfasura activitatea de care s-a folosit pentru savarsirea infractiunii si dreptul de a ocupa o functie de conducere in cadrul unei persoane juridice de drept public, scrie stiripesurse.ro.

fuia-boc

Fuia era lider PDL si ministru al agriculturii in timpul regimului Basescu. Acesta ar fi fost si la originea comasarii si dirijarii imensei suprafete de teren – 300 ha – pentru familia Basescu la Nana, in judetul Calarasi.

 

Hot this week

Aşa procedează un ministru care-şi respectă meseria de bază

Aşa procedează un om care-şi respectă meseria. Care mai...

Sondaj bombă : dezastru PSD și PNL pe public tânăr

Sociologul Remus Ștefureac pe Facebook : Intenția de vot a...

Unde se câștigă cel mai bine în Europa

Unde se câștigă cel mai bine în Europa În ultimii...

Topics

Aşa procedează un ministru care-şi respectă meseria de bază

Aşa procedează un om care-şi respectă meseria. Care mai...

Sondaj bombă : dezastru PSD și PNL pe public tânăr

Sociologul Remus Ștefureac pe Facebook : Intenția de vot a...

Unde se câștigă cel mai bine în Europa

Unde se câștigă cel mai bine în Europa În ultimii...

General german : Rusia are capacitatea de a lansa un atac asupra NATO

Rusia are capacitatea de a lansa un atac limitat...

Până și bulgarii ne bat obrazul

Guvernul bulgar vrea să construiască trei noi poduri peste...

Revoltă bi-partizană în Congresul SUA : nu retrageți trupele din România !

Republicanii şi democraţii din Congresul SUA au făcut o rară alianţă...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img