Wednesday, December 3, 2025
8 C
Bucharest

Gorghiu : “Avem referendum fara dubii ! Şi aerul pe care îl respirăm, costă mult!!!”

Alina Gorghiu, senator, fost presedinte PNL, jurist. Scrie pe Facebook :
Concluzia e una singură: referendumul s-a declanșat. Deci, PSD nu mai poate legifera – prin lege sau OUG – pe subiectul referendumului. Suntem mulți cei care susținem nevoia de dezbatere.
Premisa e asta: bulibășeală mare pe stânga. 🙂 Tabloul e simplu, dar complex. Președintele declanșează referendumul pe un subiect care nu poate fi băgat pe uşa din dos în Guvern, cu dedicație pentru victima Dragnea: grațierea şi modificarea Codului Penal fără dezbatere, prin OUG! Președintele face un lucru esențial: aduce dezbaterea în spațiul public.
Prima minciună a PSD este că referendumul nu poate fi organizat. Se discută insistent despre art. 12 alin. (1) din legea referendumului, care specifică ce anume intră în sfera interesului național pentru care se poate organiza referendum. Doar că PSD, la nivel de lideri şi deontologi, uită că articolul e abrogat ca urmare a Deciziei CCR nr. 567 din 2006. Motivaţia CCR este că prin textul legii se încalcă principiul separației puterilor în stat şi că reprezintă o imixtiune a Parlamentului în exercitarea atribuțiilor conferite Preşedintelui prin Constituție. Justiţia este o temă de interes naţional.
Deci, putem avea referendum fără dubii!
A doua poveste e cea legată de finanțarea referendumului! Ministrul de Interne zice adânc – referendumul costă. Aşa e, democraţia costă! Şi aerul pe care îl respirăm, costă mult!!! Înțeleg că prioritatea este punerea în aplicare a măsurilor din programul de guvernare! Doamnă Ministru, a fost grațierea în programul dumneavoastră de guvernare?! Vedeți că vă încurcați?!
Şi mai sunt şi altele, dar la diverse!

Hot this week

Putin şi Şoigu ameninţă Europa cu războiul

După ce au răvăşit Europa cu cel mai sângeros...

Patrioţii care huiduie imnul şi Armata de Ziua Naţională : Vrem în comunism, nu mai vrem democraţie

Patrioţii care huiduie imnul şi Armata de Ziua Naţională...

Arestări şoc la Bruxelles

Arestări şoc la Bruxelles Fosta șefă a diplomației UE, Federica...

Putin : opresc războiul dacă ucrainenii se retrag din teritoriile lor ocupate de noi

Putin : opresc războiul dacă ucrainenii se retrag din...

Topics

Putin şi Şoigu ameninţă Europa cu războiul

După ce au răvăşit Europa cu cel mai sângeros...

Arestări şoc la Bruxelles

Arestări şoc la Bruxelles Fosta șefă a diplomației UE, Federica...

Unul din oligarhii lui Putin a încasat 7 miliarde de dolari

Leonid Fedun, cofondatorul Lukoil, și-a vândut participația de aproximativ...

Anul 2025 în 5 cuvinte

''Skibidi'', ''prompt'', ''matcha'', ''parasocial'' și ''broligarhie''. Deși nu toată...

Gramma, ţestoasa care a trăit 141 de ani

Gramma, broasca țestoasă din Galapagos, poreclită 'regina Grădinii Zoologice...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img