Monday, July 20, 2026
24.8 C
Bucharest

Hackeri chinezi si rusi au atacat serverele EMA

O agenţie rusă de informaţii şi spioni chinezi s-au aflat în spatele atacurilor cibernetice de anul trecut asupra Agenţiei Europene a Medicamentelor (EMA), potrivit unor surse apropiate de anchetă, citate de cotidianul olandez De Volkskrant, preluat de Reuters.

EMA, care are sediul la Amsterdam, a transmis în decembrie că a fost ţinta unui atac cibernetic prin care au fost furate şi distribuite pe internet documente legate de vaccinuri şi medicamente împotriva COVID-19.

Ministerul rus de Externe nu a răspuns încă la o solicitare de a comenta informaţiile, însă Moscova a negat în mod repetat orice acuzaţii de piraterie informatică ale Occidentului, precizează Reuters.

Agenţia de presă mai scrie că încă nu a putut contacta Ministerul de Externe al Chinei. Cu alte ocazii, Beijingul a spus că se opune ferm şi luptă împotriva tuturor formelor de atacuri cibernetice.

EMA a deschis o anchetă împreună cu autorităţile olandeze şi europene de aplicare a legii, dar până acum nu a oferit detalii despre posibilii autori ai atacurilor.

De Volkskrant a relatat sâmbătă că EMA a fost ţinta unor spioni chinezi în prima jumătate a lui 2020, după care a unor agenţi secreţi ruşi în a doua parte a anului.

Chinezii au obţinut accesul după ce au spart sistemele informatice ale unei universităţi germane, au spus surse citate de ziarul menţionat. În schimb, ruşii ar fi exploatat slăbiciunile sistemului de acces în doi paşi şi alte mecanisme de protecţie cibernetică ale EMA.

“Este în desfăşurare o anchetă penală a autorităţilor de aplicare a legii şi a altor entităţi şi, bineînţeles, EMA colaborează pe deplin”, a precizat purtătoarea de cuvânt a agenţiei, Monika Benstetter, într-un email de răspuns, fără a face alte comentarii.

Presupuşii hackeri ruşi au avut acces la sistemele EMA timp de peste o lună, au spus surse pentru De Volkskrant.

Ei au fost interesaţi în principal de ţările care urmau să folosească vaccinul împotriva COVID-19 dezvoltat de Pfizer şi BioNTech şi de informaţii legate de cantităţile ce urmau a fi cumpărate, a adăugat publicaţia.

La scurt timp după ce EMA a dezvăluit iniţial că a fost ţinta unor atacuri, Pfizer şi BioNTech au anunţat că le-au fost accesate ilegal documente legate de vaccin, scrie Agerpres.

Hot this week

Ministru : “Nu putem avea securitate cibernetică cu salarii de 5-6-7000 lei”

România are nevoie de o abordare unitară a procesului...

NATO Vigiliance Activities | EASTERN SENTRY | BALTIC SENTRY | ARCTIC SENTRY

  https://www.youtube.com/watch?v=zqUWVWW9zPQ

FMI : Europa se afundă în datorii imense, periculoase

Traiectoria datoriei publice a Europei riscă să devină nesustenabilă...

Ţările UE importă masiv gaze lichefiate din Rusia

Statele membre ale Uniunii Europene au importat, în primul...

Trump “a făcut cu mândrie din SUA capitala mondială a criptomonedelor”

Declarațiile financiare ale președintelui SUA, Donald Trump, arată că...

Topics

Ministru : “Nu putem avea securitate cibernetică cu salarii de 5-6-7000 lei”

România are nevoie de o abordare unitară a procesului...

FMI : Europa se afundă în datorii imense, periculoase

Traiectoria datoriei publice a Europei riscă să devină nesustenabilă...

Ţările UE importă masiv gaze lichefiate din Rusia

Statele membre ale Uniunii Europene au importat, în primul...

Trump “a făcut cu mândrie din SUA capitala mondială a criptomonedelor”

Declarațiile financiare ale președintelui SUA, Donald Trump, arată că...

Tumoră renală descoperită întâmplător, la ecografia abdominală

Tumoră renală descoperită întâmplător, la ecografia abdominală   Unele diagnostice importante...

Rusia se prăbuşeşte? Oligarhii îşi transferă miliardele

Unii dintre cei mai bogați oameni din Rusia, inclusiv...

Moody’s : Reducerea rolului SUA în NATO afectează economic Europa

Reducerea rolului SUA în problemele europene de securitate este...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img