Sunday, September 7, 2025
18.9 C
Bucharest

Minciuni cu frecventa unui automat de popcorn

basesticla

Presedintele Romaniei Traian Basescu – reales in Decembrie 2009 cu 5,1 milioane de voturi si demis in Iulie 2012 cu 7,4 milioane de voturi – este o masina care debiteaza minciuni cu frecventa unui automat de popcorn. Dupa ce :

– a proferat amenintari directe la adresa presei

– a jignit grav jurnalistii si institutiile acestora

– a furat telefonul unui reporter tv

– a emis un document de securitate nationala mentionind presa ca o amenintare la adresa securitatii nationale

– a pus servicii secrete si unii procurorii sa urmareasca non-stop institutii de presa

politicianul Basescu afirma, spre inghetarea apelor, ca n-a luat nici o masura impotriva presei. Conflictul cu Victor Ponta il priveste. Dar pentru ceea ce a jurat cu mina pe Biblie in fata Parlamentului in 2004, pentru mine Traian Basescu este un practicant fervent al sperjurului.  Adica limita maxima a suportabilitatii unui personaj atit de mincinos.

Iata si afirmatiile :

9 Octombrie 2013

“Domnul președinte Traian Băsescu s-a aflat deseori și, foarte probabil, se va mai afla în dispute publice cu proprietarii trusturilor media și, uneori, chiar cu jurnaliști, actualmente, vezi cazurile Ghiță și Voiculescu, dar niciodată nu a dispus și nu a luat vreo măsură care să ducă la îngrădirea libertății presei

4 ianuarie 2013

“Am aratat in raportul din anul 2010 ca sunt trusturi media care reprezinta o amenintare la adresa securitatii nationale. Am subliniat demult acest lucru, ca trusturi mass-media sunt interesate in discreditarea unor institutii. Pentru satisfacerea intereselor de discreditare a magistratilor, unele trusturi media utilizeaza mijloace de influenta infinit mai mari decat are sistemul judiciar. Cand un trust mass-media ia judecatori sau procurori si ii toaca de dimineata pana seara pentru a-i discredita, lucrurile sunt grave”

21 Decembrie 2004

Voi fi un aparator devotat al libertatii presei, care in ultimii patru ani a inregistrat un regres grav, datorita constrangerilor si presiuni politice fara precedent practicate fata de mass-media romanesti. Confiscarea libertatilor presei este primul pas spre confiscarea libertatilor cetatenesti. Victoriile democratiei nu pot avea loc fara existenta presei libere, a dreptului la cuvant si la libera exprimare

Hot this week

Ce se întâmplă cu armata Germaniei, cea mai mare putere economică europeană

Armata germană a înregistrat în 2024 o inversare a...

Secretarul General al NATO avertizează : China, un pericol la fel de mare ca Rusia

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a declarat, joi,...

Ce moştenire lasă Giorgio Armani

Designerul italian Giorgio Armani, 91 de ani, a murit...

Cancelarul Germaniei : ”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Putin”

”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Vladimir Putin”, recunoaşte...

Topics

Ce se întâmplă cu armata Germaniei, cea mai mare putere economică europeană

Armata germană a înregistrat în 2024 o inversare a...

Secretarul General al NATO avertizează : China, un pericol la fel de mare ca Rusia

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a declarat, joi,...

Ce moştenire lasă Giorgio Armani

Designerul italian Giorgio Armani, 91 de ani, a murit...

Cancelarul Germaniei : ”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Putin”

”Ne-am înşelat toţi în privinţa lui Vladimir Putin”, recunoaşte...

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată NATO

Ministrul Apărării, anunţuri cruciale despre apărarea națională și aliată...

Dezvăluiri despre nava ucraineană lovită de ruși lângă România

New Strategy Center publică o analiză privind semnificația atacului...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img