Tuesday, November 11, 2025
10.9 C
Bucharest

Presedintele Comisiei Europene joaca din nou dubios cu Moscova

Juncker joaca din ce in ce mai dubios in raport cu Moscova. Si recidiveaza. Inteleg ca Angela Merkel si alti lideri PPE din Europa au o problema serioasa cu sanctiunile la care este supusa Rusia pentru crimele savarsite. E totusi deosebit de jenant ce face Junker si aceste gesturi indeparteaza UE de SUA intr-un moment cand relatiile ar fi trebui intarite in efortul antiterorist.

============================

Jean-Claude Juncker, şeful CE, i-a trimis o scrisoare preşedintelui Rusiei, Vladimir Putin, în care îi sugerează intensificarea relaţiilor comerciale între UE şi Uniunea Economică Eurasiatică, o manevră care ar putea stârni nemulţumirea unor state est-europene ce au relaţii tensionate cu Moscova.

Potrivit agenţiei Reuters, Jean-Claude Juncker i-a scris lui Vladimir Putin zilele trecute, pledând pentru intensificarea relaţiilor comerciale între Uniunea Europeană şi Uniunea Economică Eurasiatică (UEE), o organizaţie economică şi politică ce este condusă de Rusia.

Juncker condiţionează accelerarea schimburilor comerciale de stabilizarea situaţiei în estul Ucrainei, unde are loc de un an şi jumătate un conflict separatist soldat cu peste 7.000 de morţi.

Iniţiativa preşedintelui Comisiei Europene evidenţiază importanţa pe care o acordă relaţiilor bune dintre UE şi Rusia. “Spre regretul meu, relaţiile Uniunii Europene cu Rusia nu s-au putut dezvolta în ultimul an”, i-a scris Juncker lui Putin, citat de Mediafax.

Jean-Claude Juncker a explicat că le-a cerut funcţionarilor Comisiei Europene să identifice modalităţi pentru apropierea Uniunii Europene de Uniunea Economică Eurasiatică.

Hot this week

Aşa procedează un ministru care-şi respectă meseria de bază

Aşa procedează un om care-şi respectă meseria. Care mai...

Sondaj bombă : dezastru PSD și PNL pe public tânăr

Sociologul Remus Ștefureac pe Facebook : Intenția de vot a...

Unde se câștigă cel mai bine în Europa

Unde se câștigă cel mai bine în Europa În ultimii...

Topics

Aşa procedează un ministru care-şi respectă meseria de bază

Aşa procedează un om care-şi respectă meseria. Care mai...

Sondaj bombă : dezastru PSD și PNL pe public tânăr

Sociologul Remus Ștefureac pe Facebook : Intenția de vot a...

Unde se câștigă cel mai bine în Europa

Unde se câștigă cel mai bine în Europa În ultimii...

General german : Rusia are capacitatea de a lansa un atac asupra NATO

Rusia are capacitatea de a lansa un atac limitat...

Până și bulgarii ne bat obrazul

Guvernul bulgar vrea să construiască trei noi poduri peste...

Revoltă bi-partizană în Congresul SUA : nu retrageți trupele din România !

Republicanii şi democraţii din Congresul SUA au făcut o rară alianţă...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img