Thursday, June 18, 2026
18.3 C
Bucharest

Presedintele SUA, somat de justitie !

Un tribunal din New York a cerut să se facă publică lista vizitatorilor primiți de președintele Donald Trump la reședința sa de la Mar-a-Lago, din Florida, conform unei decizii publicate luni, transmite AFP.

De la învestirea sa în funcție, în ianuarie, Trump s-a deplasat de șapte ori, între februarie și mai, la luxoasa sa proprietate din Palm Beach, căreia îi spune de altfel “Casa Albă de iarnă”.

Fluxul constant de vizitatori a ridicat probleme de transparență, determinând organizația Citizens for Responsability and Ethics, din Washington (CREW), să sesizeze justiția. În răspuns, un tribunal din New York i-a solicitat Serviciului Secret, însărcinat cu protecția președintelui SUA și a anturajului său, să facă publică lista vizitatorilor lui Trump înainte de 8 septembrie.

“Publicul merită să știe cine se întâlnește cu președintele și (cine sunt) oamenii care lucrează pentru el”, a declarat directorul CREW, Noah Bookbinder.

Donald Trump este proprietar la Mar-a-Lago, dar clubul privat este frecventat de numeroși membri și invitați care plătesc taxele de înscriere în societatea deținută de actualul președinte al SUA.

Organizația a contestat în justiție și decizia Casei Albe de a nu mai face public registrul vizitatorilor și intenționează să procedeze la fel și în legătură cu clubul de golf Bedminster, unde Trump este de asemenea proprietar și unde se duce în mod regulat în weekend.

CREW a mai indicat pentru AFP că va analiza cu atenție listele care vor fi publicate, întrucât tribunalul s-a limitat să menționeze “lista vizitatorilor președintelui”, fără a defini clar ce trebuie să cuprindă, scrie Agerpres.

Hot this week

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la Washington

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la...

Tehnologia mini-reactoarelor nucleare prinde viteză

Start-upul american Antares a testat cu succes primul său...

Şefa FMI : şocurile mondiale vor continua

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva,...

Franța și Germania abandonează proiectul avionului de luptă comun

Franța și Germania au abandonat după ani de pregătiri...

Fostul ataşat militar al Italiei la Moscova fondează un partid pro-rus, extremist, antioccidental

Noul partid de extremă dreapta al lui Roberto Vannacci,...

Topics

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la Washington

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la...

Tehnologia mini-reactoarelor nucleare prinde viteză

Start-upul american Antares a testat cu succes primul său...

Şefa FMI : şocurile mondiale vor continua

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva,...

Franța și Germania abandonează proiectul avionului de luptă comun

Franța și Germania au abandonat după ani de pregătiri...

PET-CT PSMA: investigația care poate schimba traseul terapeutic în cancerul de prostată

PET-CT PSMA: investigația care poate schimba traseul terapeutic în...

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img