Wednesday, June 10, 2026
19.1 C
Bucharest

RARINCAGATE – Batista pe tambal. Cazanciuc : “Nu se impune nici o demisie”

Arestarea nedreapta pentru 6 luni a Marianei Rarinca a provocat un val de indignare in randul opiniei publice.

Rand pe rand, toti acei responsabili care au jurat credinta fata de cetatean si prioritatea drepturilor si libertatilor acestuia atunci cand au fost numiti, abandoneaza cauza dreapta.

Prin neimplicarea lor, acest responsabili gireaza cu functia si nivelul lor de onoare arestarea nevinovatilor in Romania.

Dupa PNL, Klaus Iohannis si Livia Stanciu, a venit randul ministrului Justitiei Robert Cazanciuc sa se alature sistemului impotriva cetateanului abuzat, in cazul Rarinca.

Cazanciuc a declarat : “Nu cred ca se impune nicio demisie in acest caz. Exista o procedura de tragere la raspundere a celor care pronunta decizii ce nu au legatura cu legea. Insa, o instanta cenzureaza pe alta.  Acesta e mersul firesc al justitiei. Instantele se pot cenzura unele pe altele. Din perspectiva ministerului Justiţiei nu avem în analiză o asemenea solicitare, de altfel condiţiile pentru revocarea din funcţie a oricărui magistrat din România sunt foarte strict prevăzute de lege şi, în această situaţie, nu suntem într-una din ipotezele prevăzute de lege”.

Mai mult, Cazanciuc l-a criticam si pe Tariceanu ca s-a pronuntat in favoarea Marianei Rarinca, cea despre care justitia a spus ca a fost arestata pe nedrept, fiind nevinovata.

Cu aceste declaratii ale ministrului justitiei, Guvernul Romaniei pune batista pe tambal si omoara cel mai grav si flagrant caz de abuz ce trebuia sanctionat exemplar. Coabitarea cu echipa lui Basescu e inca la mare pret in Executiv.

Probabil genul acesta de oameni invocati mai sus nu se vor putea trezi decat in momentul in care ei vor fi arestati si incarcerati, pe nedrept, sase luni.

 

Hot this week

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Consiliul Concurenței : Banca Transilvania, cea mai mare amendă în cartelul bancar de manipulare a ROBOR

"Consiliul Concurenţei a sancţionat 10 bănci cu amenzi în...

Five Eyes : Spionajul din China folosește Linkedin ca instrument de recrutare

Spionii chinezi vizează pe site-urile cu oferte de locuri...

Ce spune inventatorul internetului despre inteligența artificială

Confruntat cu ascensiunea inteligenței artificiale (AI), Tim Berners-Lee, principalul...

Mai aderă România la OECD anul acesta?

România este în prezent în faza finală a procesului...

Topics

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Five Eyes : Spionajul din China folosește Linkedin ca instrument de recrutare

Spionii chinezi vizează pe site-urile cu oferte de locuri...

Ce spune inventatorul internetului despre inteligența artificială

Confruntat cu ascensiunea inteligenței artificiale (AI), Tim Berners-Lee, principalul...

Mai aderă România la OECD anul acesta?

România este în prezent în faza finală a procesului...

Cu Neptun Deep, România devine cel mai mare producător de gaze din UE

Neptun Deep este cel mai ambițios proiect de gaze...

Miza războiului hibrid al Rusiei împotriva Occidentului

Războiul hibrid s-a născut din dorința Rusiei de a...

Georgios Stassis : “Europa are o dependență uriașă de combustibilii fosili”

Europa are o dependență uriașă de combustibilii fosili și,...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img