Monday, September 15, 2025
18 C
Bucharest

Rusia încearcă să îşi regăsească gloria trecutului prin forţă

Rusia încearcă să îşi regăsească ‘gloria trecutului’ prin ‘forţă’, a declarat marţi, în ultimul său discurs la tribuna ONU, preşedintele american Barack Obama, care a criticat sprijinul Moscovei pentru regimul lui Bashar Al-Assad în Siria, în contextul încetării armistiţiului, precum şi incursiunea rusă în Ucraina, potrivit AFP şi DPA.

‘Vedem cum Rusia încearcă să îşi regăsească gloria trecutului prin forţă’, a afirmat Obama în cadrul Adunării Generale a ONU de la New York.

‘Dacă Rusia va continua să se amestece în treburile interne ale vecinilor săi, poate că devine mai populară pe plan intern, poate că alimentează fervoarea naţionalistă pentru un timp, însă pe termen lung acest lucru îi va diminua statura şi va face ca graniţele sale să fie mai puţin sigure’, a atras el atenţia, potrivit Reuters.

Rusia a anexat peninsula ucraineană Crimeea în 2014 după ce liderul promoscovit de la Kiev, Viktor Ianukovici, a fost înlăturat de la putere în urma mai multor luni de proteste.

Fără a menţiona numele preşedintelui rus Vladimir Putin sau ale altor şefi de stat sau de guvern, el i-a denunţat pe ‘liderii autoritari’ care încearcă să se menţină la putere fie prin măsuri de represiune permanente împotriva oponenţilor politici în interior, fie prin crearea de conflicte în exterior.

În acelaşi discurs, Obama a spus despre Coreea de Nord că este o ‘pustietate’ şi că programul nuclear al acesteia reprezintă o ameninţare la adresa lumii.

Recentele teste nucleare ale Coreii de Nord ilustrează importanţa comunităţii globale şi a unei reacţii comune, a mai declarat el, subliniind că Phenianul ‘trebuie să sufere consecinţele’.

De asemenea, în legătură cu conflictul din Orientul Mijlociu, Obama a spus că ambele părţi ar avea de câştigat dacă Israelul ar recunoaşte că nu poate ocupa permanent teritoriu palestinian şi dacă palestinienii ar respinge instigările şi ar recunoaşte legitimitatea Israelului.

‘Cu siguranţă israelienii şi palestinienii ar duce-o mai bine dacă palestinienii ar respinge instigările şi ar recunoaşte legitimitatea Israelului … (şi dacă) Israelul ar recunoaşte că pur şi simplu nu poate ocupa permanent şi se instala pe teritoriu palestinian’, a subliniat preşedintele american, potrivit Agerpres.

Hot this week

Invitată de AUR, o femeie a venit cu 6 cuțite la Parlament

O femeie din Republica Moldova a fost prinsă la...

Ameninţată de Rusia cu invazia, Finlanda cumpără rachete americane de 1 miliard de dolari

Statele Unite au anunţat miercuri că au aprobat vânzarea...

Europarlamentar polonez : Putin ne-a dat semnalul că va ataca NATO

Europarlamentarul, membru al Platformei Civice (PO), partidul lui Donald...

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate   Neglijarea...

Rusia a creat lagăre de reeducare pentru copiii răpiţi din Ucraina

Rusia își continuă eforturile de a rusifica și militariza...

Topics

Invitată de AUR, o femeie a venit cu 6 cuțite la Parlament

O femeie din Republica Moldova a fost prinsă la...

Europarlamentar polonez : Putin ne-a dat semnalul că va ataca NATO

Europarlamentarul, membru al Platformei Civice (PO), partidul lui Donald...

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate

Ce trebuie să faci dacă ai dureri de spate   Neglijarea...

Rusia a creat lagăre de reeducare pentru copiii răpiţi din Ucraina

Rusia își continuă eforturile de a rusifica și militariza...

Alexandru Bălan, sifon al Rusiei, demascat de SRI

Poliţiştii Direcției de Combatere a Criminalității Organizate, alături de...

Ce se întâmplă cu armata Germaniei, cea mai mare putere economică europeană

Armata germană a înregistrat în 2024 o inversare a...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img