Home Articole Seful Statului Major al Apararii, gen Nicolae Ciuca a semnat cererea de...

Seful Statului Major al Apararii, gen Nicolae Ciuca a semnat cererea de trecere in rezerva

3314
4

Generalul cu 4 stele Nicolae Ionel Ciuca, seful Statului Major al Apararii, a semnat azi cererea adresata premierului si presedintelui Romaniei pentru a trece in rezerva. Presedintele a aprobat cererea.

Se evita astfel, potrivit legii, orice activitate politica a generalului Ciuca. El va fi audiat saptamana aceasta in Parlamentul Romaniei ca propunere din partea PNL pentru functia de ministru al apararii.

Odata trecut in rezerva, generalul Nicolae Ciuca se bucura de toate drepturile, ca orice civil.

Generalul Nicolae Ciuca ar fi avut oricum de gand sa treaca in rezerva la finalul acestui an, avand in vedere ca mandatul sau de sef SMAp se finaliza oricum la 31 decembrie, dupa expirarea celor 5 ani (4+1) legali ca si comandant militar al Armatei Romane. Trecerea in rezerva se produce cu doar 2 luni mai devreme.

In ultimii 30 de ani, zeci de generali in rezerva, din diferite structuri militare, au ocupat diverse functii in administratia centrala. Toate partidele din Romania au apelat la expertiza acestor generali, avand in vedere vasta lor experienta in domeniul apararii, securitatii sau ordinii publice.

Spre deosebire de politicienii slabi si lipsiti de anvergura profesionala care l-au atacat in ultima perioada, generalul Nicolae Ciuca este unul din cei mai titrati militari de cariera, cu grade obtinute pe campul de lupta, in fruntea unor unitati de elita dislocate in teatre de operatiuni mondiale. cu grad extrem de ridicat de periculozitate.

Interimar la sefia Statului Major al Apararii va fi generalul cu 3 stele Daniel Petrescu, loctiitor al sefului SMAp. El va fi probabil si definitivat pe functie in curand, cu avizul CSAT.

General Nicolae-Ionel CIUCĂ

Şeful Statului Major al Apărării

Date personale:

Data naşterii: 07.02.1967;
Locul naşterii: Localitatea Pleniţa, judeţul Dolj;
Naţionalitate: Română;
Starea civilă: Căsătorit, un copil.

Educaţie şi formare:

2012 – Curs postuniversitar de perfecţionare în  domeniul securităţii şi apărării naţionale „Securitate şi bună guvernare“ –  Colegiul Naţional de Apărare;
2006 – Colegiul de război, trupe de uscat, master în Studii Strategice, SUA;
2005 – Cursul de limba engleză – terminologie NATO, York Sr. John University; 
2004 – Cursul de relaţii civil-militari din Europa de Est şi Asia Centrală, Hulburt, Florida, SUA;
2003 – Doctor în ştiinţe militare cu lucrarea „Dimensiunea angajării Armatei României în operaţii întrunite multinaţionale “, UNAP, Bucureşti;
2001 – Cursul JOINT şi operaţii multinaţionale, Centrul PfP, Bucureşti; 
2000 – Cursul de limbă engleză, Academia Forţelor Terestre, Sibiu;
2000 – Cursul PSO (operaţii în sprijinul păcii), Centrul PfP, Bucureşti;
1997 – Cursul de instructori pentru menţinerea păcii, Centrul PfP Ankara, Turcia;
1997 – Cursul de stat major tip brigadă, Centrul PfP, Bucureşti;
1993-1995 – Cursurile Academiei de Înalte Studii Militare, Facultatea Interarme, Specialitatea Arme Întrunite, Bucureşti; 
1990 – Cursul perfecţionare comandanţi companii cercetare, Făgăraş;
1988 – Şcoala Militară de Ofiţeri Activi „Nicolae Bălcescu”, Sibiu;
1985 – Liceul Militar „Tudor Vladimirescu”, Craiova.

Experienţă profesională: 

  • 27 noiembrie 2015 – avansat la gradul de general;
  • de la 1 ianuarie 2015 – şef al Statului Major General;
  • octombrie 2014 – 1 ianuarie 2015 – locţiitor al şefului Statului Major General;
  • ianuarie 2014 – octombrie 2014 şef al Statului Major al Forţelor Terestre;
  • ianuarie 2011 – ianuarie 2014 – comandant Divizia 2 Infanterie „Getica”, Buzău;
  • februarie 2009 – ianuarie 2011 – comandant al Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor” , Focşani;
  • martie 2007 – februarie 2009 – locţiitor al comandantului Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor”, Focşani;
  • octombrie 2006 – martie 2007, împuternicit şef de stat major, Brigada 2 Infanterie „Rovine”, Craiova;
  • octombrie 2004 – octombrie 2006 – şef operaţii, Brigada 2 Infanterie „Rovine”, Craiova;
  • ianuarie 2004 – iulie 2004  – comandant al batalionului infanterie participant la misiunea  din Irak;
  • 2003 – conducător/director al exerciţiului OCE/EXDIR, în cadrul misiunii ISAF;
  • iunie 2002 – ianuarie 2003  – comandant al batalionului românesc participant la misiunea Enduring Freedom, Afganistan;
  • 2001 – comandant al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR, participă la exerciţiul multinaţional “Dynamic Response”, Bosnia şi Herţegovina;
  • februarie 2001 – octombrie 2004 – comandant al Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”, Craiova;
  • 2000 – şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie – rezervă strategică SACEUR;
  • 2000 – comandant al Componentei Terestre la Exerciţiul multinaţional „Blue Danube 2000”;
  • noiembrie1998 – februarie 2001 – şef de stat major al Batalionului 26 Infanterie „Neagoe Basarab”, Craiova;
  • mai 1997 – noiembrie1998 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată „Rovine”, Craiova;
  • mai 1996 – mai 1997 – ofiţer de stat major în cadrul misiunii UNAVEM III, Angola;
  • iulie1995 – mai1996 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii şi pregătire pentru luptă, Brigada 2 Mecanizată „Rovine”, Craiova;
  • septembrie 1992 – octombrie 1993 – ofiţer de stat major în Biroul operaţii, Batalionul 121 Cercetare, Craiova;
  • martie 1989 – septembrie 1992 – comandant de pluton cercetare şi instrucţie la Batalionul 121 Cercetare, Craiova;
  • august 1988 – martie 1989 – comandant de pluton lansare la Regimentul 26 Mecanizat „Rovine”, Craiova.


Distincţii şi decoraţii:

– Emblema de Onoare a Informaţiilor Militare;
– Emblema de Onoare a Logisticii;
– Emblema de Onoare a Forţelor Aeriene;
– Semnul onorific “În Serviciul Patriei” pentru 25 de ani de activitate;
– Emblema de Onoare a Medicinei Militare;
– Emblema de Onoare a Forţelor Navale;
– Emblema de Onoare a Comunicaţiilor şi Informaticii;
– Ordinul “Virtutea Militară” în grad de Cavaler;
– Emblema de merit “În Serviciul Armatei României” cls. a III-a;
– Emblema de merit “În Slujba Păcii” cls. a III-a;
– Emblema de Onoare a Statului Major General;
– Ordinul naţional “Pentru Merit” în grad de Ofiţer;
– Emblema Onoarea Armatei României;
– Semnul onorific “În Serviciul Patriei” pentru 20 de ani de activitate;
– Emblema de Onoare a Forţelor Terestre;
– Emblema de Onoare a Armatei României;
– Titlul onorific de “Militar Veteran” pentru militari;
– Emblema de merit “Ştiinţa Militară” cls. a I-a;
– Semnul onorific “În Serviciul Patriei” pentru 15 de ani de activitate;
– Ordinul naţional “Pentru Merit” în grad de Cavaler;
– Medalia Naţiunilor Unite.

Limbi străine cunoscute:
Engleză


4 COMMENTS

  1. Cam târziu …. legea 80/1995 cu toate modificările și completările ulterioare inclusiv cele de data recenta spune altceva ….chiar și o veșnica conserva deja alterata ca RT ar trebui sa recunoască asta …. opțiunile politice manifestate public sunt interzise și cred ca negocierile cu un guvern politic pentru o funcție politica sunt opțiuni politice clare ce zici conservo?Nu ți este pic de rusine confunzi armata și legea cu sclavul Ciucă ?

    • ionica sulica, daca era propus de psd, acum il pupai in cur pe ciuca, cu patima!
      ioane, numa’ la voi la psd se vorbeste de sclavi.
      asta ara gandirea voastra de ev mediu!

  2. „… grade obtinute pe campul de lupta, in fruntea unor unitati de elita dislocate in teatre de operatiuni mondiale. cu grad extrem de ridicat de periculozitate.”

    Cred că i-au trecut multe schije pe la ureche generalului politician, că nu vreau să zic politruc. A luptat ca la Rovine, în fruntea oștii, nu-i așa? Că doar n-a stat în Bagdad, în Victory, super securizat, fără să vadă în viața lui ce e ăla un „câmp de luptă”, cu excepția filmelor „istorice” ale lui Sergiu Nicolaescu.

Leave a Reply