Friday, July 11, 2025
28.5 C
Bucharest

Tensiuni uriase in Spania : separatistii catalani vor fi inculpati

Parchetul general spaniol a anunţat joi că pregăteşte inculparea liderilor separatişti catalani pentru convocarea şi votul în favoarea organizării unui referendum de autodeterminare la data de 1 octombrie, considerat ilegal de guvernul central, transmit AFP şi Reuters.

Conform procurorului general Jose Manuel Maza, acţiunile în justiţie îi vor viza pe responsabilii parlamentului catalan care au votat miercuri legea privind referendumul de autodeterminare, precum şi pe membrii guvernului regional care au convocat consultarea populară.

Maza a mai precizat că a solicitat forţelor de securitate să ancheteze pregătirile pentru referendum ale guvernului catalan, şi că toate materialele electorale aferente vor fi confiscate.

De partea cealaltă, executivul catalan a accelerat joi aceste pregătiri, cerându-le primarilor să transmită prin e-mail, în termen de 48 de ore, listele cu birourile de vot disponibile. ‘Administraţia electorală a guvernului Cataloniei va conta pe sediile folosite în mod obişnuit în municipalitatea dumneavoastră drept birouri de vot’, au transmis preşedintele şi vicepreşedintele guvernului regional, Carles Puigdemont (centru-dreapta) şi Oriol Junqueras (stânga).

Parlamentul catalan a aprobat miercuri, cu majoritate de voturi, legea care, potrivit celor doi lideri separatişti, ‘instituie un regim juridic excepţional pentru reglementarea şi garantarea referendumului de autodeterminare a Cataloniei’.

Primarii din cele 948 de municipalităţi catalane se văd astfel în faţa unei alegeri: să aplice sau nu o lege regională contestată de guvernul central de la Madrid.

Guvernul spaniol a promis să-i aducă în faţa instanţei pe toţi cei care vor participa la referendumul interzis de Curtea Constituţională, o situaţie care pune presiune în special asupra funcţionarilor.

Executivul catalan a creat deja o autoritate electorală şi a lansat un site dedicat referendumului, precum şi un spot electoral care îi îndeamnă pe locuitorii provinciei să meargă la vot pe 1 octombrie, scrie Agerpres.

Premierul spaniol Mariano Rajoy a declarat joi la Madrid că, în opinia sa, ‘convocarea unui referendum de autodeterminare’ de către liderii Cataloniei ‘reprezintă un act intolerabil de nesupunere faţă de instituţiile democratice’, relatează AFP şi Reuters.

Mariano Rajoy a anunţat că guvernul său va cere Curţii Constituţionale spaniole să ‘anuleze’ legea privind organizarea referendumului adoptată miercuri de parlamentul catalan, precizând că toţi primarii din regiune trebuie ‘avertizaţi în legătură cu datoria lor de a împiedica sau paraliza’ organizarea acestui vot.

Legea, adoptată de majoritatea legislatorilor catalani, este neconstituţională, a afirmat Rajoy în cadrul unei conferinţe de presă.

Hot this week

Şeful Armatei Franceze : “Puterea nocivă Rusia e parte la toate amenințările”

Moscova a desemnat Franța drept 'principalul său adversar în...

Secretarul General al NATO : China ar putea încuraja Rusia să atace NATO

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a avertizat miercuri...

Un veteran refuză graţierea de la Trump : “Am făcut mult rău pe 6 ianuarie 2021”

Jason Riddle, veteran al Marinei SUA condamnat pentru participarea...

Încălzirea globală : topirea gheţarilor poate favoriza erupţii vulcanice

Topirea ghețarilor ar putea favoriza producerea unor erupții vulcanice...

Generalii mafioţi ai Armatei Ruse

Fostului ministru adjunct al Apărării din Rusia, generalul de armată Pavel Popov,...

Topics

Şeful Armatei Franceze : “Puterea nocivă Rusia e parte la toate amenințările”

Moscova a desemnat Franța drept 'principalul său adversar în...

Secretarul General al NATO : China ar putea încuraja Rusia să atace NATO

Secretarul General al NATO, Mark Rutte, a avertizat miercuri...

Un veteran refuză graţierea de la Trump : “Am făcut mult rău pe 6 ianuarie 2021”

Jason Riddle, veteran al Marinei SUA condamnat pentru participarea...

Încălzirea globală : topirea gheţarilor poate favoriza erupţii vulcanice

Topirea ghețarilor ar putea favoriza producerea unor erupții vulcanice...

Generalii mafioţi ai Armatei Ruse

Fostului ministru adjunct al Apărării din Rusia, generalul de armată Pavel Popov,...

Procedura care crește șansa de a avea un copil după vârsta de 40 de ani

Procedura care crește șansa de a avea un copil...

Rusia – asasinate, sabotaje, terorism în spaţiul NATO

Oficialii serviciilor de informații se tem că o campanie...

A murit marea actriță Ioana Bulcă

Actriţa Ioana Bulcă, care a interpretat-o pe Ana din...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img