Friday, December 12, 2025
5.1 C
Bucharest

Sedinta de urgenta la ALDE. Tensiuni cu PSD

Liderii ALDE au la această o întâlnire cu Călin Popescu Tăriceanu după ce Legea privind combaterea spălării banilor a trecut de Camera Deputaților, după ce votul a fost reluat, informează Antena3.

Liderul deputaţilor PSD, Daniel Suciu, a cerut reluarea votului la proiectul legii privind combaterea pe motiv că au fost “colegi în sală care nu apărut la vot”.

După reluarea votului, proiectul a fost adoptat cu 170 voturi pentru şi 70 contra. “Proiectul de lege a fost adoptat. V-aţi bucurat prea devreme”, a afirmat preşedintele de şedinţă Florin Iordache.

Iniţial proiectul a fost respins de Camera Deputaţilor, fiind întrunite doar 163 de voturi din cele 165 necesare.

Reactia UDMR

Reacție extrem de dură a liderului UDMR, Kelemen Hunor. Legea care previne spălarea banilor a picat inițial la vot în Parlament, însă, ulterior votul a fost reluat, proiectul trecând cu 170 de voturi.

Inițial, proiectul picase cu 163 de voturi pentru. Cu toate că fundațiile care aparțin minorităților nu sunt obligate să declare sursa banilor, liderul UDMR a avut o reacție dură după reluarea votului: E o porcărie, a spus Kelemen Hunor, după ce PSD a obținut voturi din partea opoziției pentru a trece proiectul.

Hot this week

Șeful Armatei Olandeze pentru Antena 3 CNN : “Când Rusia e în spatele atacurilor hibride, NATO trebuie să răspundă”

General-locotenent Onno Eichelsheim, șeful armatei olandeze, a precizat într-un...

Rusofonii din Transnistria zăngăne armele

Rapoarte îngrijorătoare ale serviciilor secrete ucrainene arată intensificarea acțiunilor...

Ce au discutat Nicuşor Dan şi Emmanuel Macron

”Avem o lungă istorie cu Franța și un viitor...

Călin Georgescu, judecat pentru propagarea unor doctrine fasciste, legionare, rasiste sau xenofobe, în formă continuată

Judecătoria Sectorului 1 a respins marţi toate cererile şi excepţiile...

Castele de vânzare în Franța. Cât costă

Le Figaro a făcut o analiză și a identificat mai...

Topics

Rusofonii din Transnistria zăngăne armele

Rapoarte îngrijorătoare ale serviciilor secrete ucrainene arată intensificarea acțiunilor...

Ce au discutat Nicuşor Dan şi Emmanuel Macron

”Avem o lungă istorie cu Franța și un viitor...

Castele de vânzare în Franța. Cât costă

Le Figaro a făcut o analiză și a identificat mai...

Destăinuirile lui Mihai Gâdea, CEO Antena 3 CNN

  Destăinuirile lui Mihai Gâdea, CEO Antena 3 CNN https://www.youtube.com/watch?v=fqAQlExq-N8

Semnificația victoriei PNL în București

O scurtă analiză a votului de la #Bucuresti : 1....

Situaţia e albastră. Cu galben

Surpriză în alegerile pentru Primăria Generală a Capitalei. După ora...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img