Monday, June 15, 2026
27.3 C
Bucharest

Un proiect de lege aberant in Parlament : Jandarmeria sa participe la cercetare penala

Un proiect de lege extrem de controversat, care face mai mult rau decat bine Jandarmeriei Romane, ajunge marti la vot final in Senatul Romaniei. Amestecand competente cu alte institutii din sistemul de aparare, ordine publica si siguranta nationala, proiectul semnat de-a valma de multi parlamentari PSD, cativa de la PNL si ALDE complica lucrurile in materie de ordine publica, in loc sa le simplifice. Exista unele prevederi acceptabile, insa ele sunt umbrite de atributii noi in domenii pentru care Jandarmeria nu are fundament legal : cercetare penala si contraterorism.
Jandarmeria este o importanta arma de ordine publica si asa trebuie sa ramana. Senatul trebuie sa respinga acest proiect de lege – PLX 211/2017 – asa cum a facut-o deja si Camera Deputatilor.

Iata cum se numeste acest proiect :

Pl-x nr. 211/2017

Propunere legislativă pentru modificarea şi completarea Legii nr.550/2004 privind organizarea şi funcţionarea Jandarmeriei Române, a Legii nr.364/2004 privind organizarea şi funcţionarea Poliţiei Judiciare, Legea nr.333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor şi a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.20 din 11 martie 2009 pentru modificarea art.13 alin.(2) şi (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr.30/2007 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Afacerilor Interne şi pentru reorganizarea unor unităţi din subordinea Ministerului Afacerilor Interne
Iata un fragment aberant din acest proiect, unde se propune din mai mult nici mai putin decat participarea jandarmilor la cercetare penala !

PS : In cei 30 de ani de la caderea comunismului, mai multe legislaturi, majoritati si guverne PSD, PNL si din alte partide s-au straduit sa limiteze transformarea Jandarmeriei Romane in Comandamentul Trupelor de Securitate, cum au facut-o comunistii. Sper sa nu-si dinamiteze singuri propriile eforturi !

Hot this week

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la Washington

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la...

Tehnologia mini-reactoarelor nucleare prinde viteză

Start-upul american Antares a testat cu succes primul său...

Şefa FMI : şocurile mondiale vor continua

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva,...

Franța și Germania abandonează proiectul avionului de luptă comun

Franța și Germania au abandonat după ani de pregătiri...

Fostul ataşat militar al Italiei la Moscova fondează un partid pro-rus, extremist, antioccidental

Noul partid de extremă dreapta al lui Roberto Vannacci,...

Topics

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la Washington

Să nu dramatizăm vestea proastă care vine de la...

Tehnologia mini-reactoarelor nucleare prinde viteză

Start-upul american Antares a testat cu succes primul său...

Şefa FMI : şocurile mondiale vor continua

Directorul general al Fondului Monetar Internațional (FMI), Kristalina Georgieva,...

Franța și Germania abandonează proiectul avionului de luptă comun

Franța și Germania au abandonat după ani de pregătiri...

PET-CT PSMA: investigația care poate schimba traseul terapeutic în cancerul de prostată

PET-CT PSMA: investigația care poate schimba traseul terapeutic în...

DIGI impune clienţilor preţuri mai mari şi în euro

Compania de cablu tv DIGI, deţinută de RCS-RDS, a...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img