Monday, May 5, 2025
28.1 C
Bucharest

RYANAIR, vizata de o decizie a Curţii de Justiţie a UE

Companiile aeriene trebuie să precizeze în mod clar care este preţul complet al biletelor atunci când afişează oferte pe paginile lor de Internet, a decis joi Curtea de Justiţie a UE (CJUE), transmite Reuters.

Decizia CJUE vine după ce, în anul 2011, Autoritatea pentru concurenţă din Italia (AGCM) a criticat compania aeriană irlandeză Ryanair pentru că preţurile sale nu includeau Taxa pe Valoarea Adăugată pentru cursele interne şi nici comisioanele pentru check-in sau cele pentru plata cu cardul. Potrivit AGCM aceste costuri sunt inevitabile şi deci trebuie indicate înainte ca un consumator să înceapă procedura de booking, astfel că a decis să amendeze Ryanair pentru practici comerciale incorecte. În replică, Ryanair a contestat amenda în justiţie ceea ce a determinat Consiliul de Stat din Italia să ceară clarificări de la Curtea de Justiţie a UE.

Judecătorii de la Luxemburg au decis joi că operatorul aerian Ryanair este obligat să arate în ofertele sale online, încă din primul moment în care preţul este afişat, că există taxe şi comisioane inevitabile. În schimb, suplimentele opţionale de preţ pot fi indicate după ce procedura de booking a început.

De asemenea, comisioanele pentru utilizarea unei cărţi de credit sunt inevitabile şi ar trebui menţionate în oferta iniţială au decis judecătorii de la CJUE. În ceea ce priveşte comisioanele pentru check-in, acestea trebuie indicate exceptând situaţia în care există cel puţin o opţiune de a face check-in gratuit.

Ryanair, cea mai mare companie aeriană low-cost din Europa după numărul de pasageri, operează 21 de rute de pe aeroporturile din România, respectiv Bucureşti şi Craiova, scrie Agerpres.

 

Hot this week

Ciolacu demisionează. Alt premier, alt Guvern

Marcel Ciolacu va demisiona din funcția de premier, potrivit...

Dacă mâine dimineață nu avem premier și Guvern nou, totul e pa

Dacă mâine dimineață nu avem premier și Guvern nou,...

Cine e responsabil pentru situația de azi din România

În urmă cu 11 luni, pe 9 iunie 2024,...

Nicușor Dan revine în fruntea USR

Nicușor Dan revine în fruntea USR. Aceasta este, potrivit unor...

Topics

Ciolacu demisionează. Alt premier, alt Guvern

Marcel Ciolacu va demisiona din funcția de premier, potrivit...

Dacă mâine dimineață nu avem premier și Guvern nou, totul e pa

Dacă mâine dimineață nu avem premier și Guvern nou,...

Cine e responsabil pentru situația de azi din România

În urmă cu 11 luni, pe 9 iunie 2024,...

Nicușor Dan revine în fruntea USR

Nicușor Dan revine în fruntea USR. Aceasta este, potrivit unor...

Cine intră în turul 2

Cine intră în turul 2 Potrivit estimărilor sociologice în ziua...

Franţa recunoaşte un atac GRU în campania electorală din 2017

În 2017, echipa de campanie a lui Emmanuel Macron...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img