Saturday, April 11, 2026
5.5 C
Bucharest

Ministrul apararii, mesaj important despre pensiile militare

Ministrul apararii Nicolae Ciuca a postat un mesaj de ultima ora pe Facebook :

Astăzi este Ziua Pensiilor Militare, o zi în care îmi doresc să vorbim mai mult despre pensionarii noștri și mai puțin despre pensii. De la 1862 încoace, de la Alexandru Ioan Cuza, militarii și toți cei care și-au desfășurat activitatea în instituțiile de apărare și siguranță națională ale statului au beneficiat de pensii de serviciu.

Militarii, fie ei în activitate, în rezervă sau în retragere, fac parte din același corp de cadre, care au depus un jurământ de credință față de Țară și care vor răspunde totdeauna prezent la chemarea sa. Pensionarii au fost cândva în uniformă, la datorie, iar cei ce astăzi sunt activi, vor deveni, în viitor, beneficiari ai sistemului de pensii militare de stat.

Am promis acum mai puțin de o lună, la întâlnirea cu reprezentanții pensionarilor militari, că vom îmbunătăți informarea seniorilor pe teme de interes: pensii militare, condițiile oferite personalului, proiecte legislative în domenii de interes, dar și activitatea structurilor asociative.

Iată că astăzi și mâine sunt deja programate sesiuni online de întrebări și răspunsuri, pe timpul cărora specialiștii Departamentului pentru relația cu Parlamentul și calitatea vieții personalului și cei ai Casei de pensii sectoriale a MApN vor răspunde în direct, pe paginile de Facebook, întrebărilor formulate de publicul interesat.

Continuăm dialogul cu reprezentanții structurilor asociative ale militarilor în rezervă și, împreună, susținem aprobarea proiectelor legislative care sunt în avantajul pensionarilor militari și care vor înlătura discriminările majore din sistemul pensiilor militare de stat, vor crea cadrul legal pentru recalcularea pensiilor militare și actualizarea acestora ori de câte ori se majorează soldele militarilor și vor elimina inechitățile create de diferitele acte normative care reglementează sistemul pensiilor militare.

Voi sprijini întotdeauna militarii în rezervă și în retragere, sunt și voi fi tot timpul alături de structurile asociative ale personalului care a făcut parte din Armata României.

Hot this week

Sarkozy, a 2 a oară la pușcărie?

Încă de la începutul interogatoriului său de marți, în...

De ce forează masiv China în Antarctica

China a forat cu succes la o adâncime de...

Condamnare de pisică

O sexagenară din Adge, o localitate franceză de pe...

Șeful AIE : Actuala criză energetică e mai gravă decât cele din 1973, 1979 şi 2022 la un loc

Actuala criză a petrolului şi gazelor provocată de blocarea...

Paștele și bolile cronice: ce urgențe apar cel mai des și când trebuie cerut ajutor

Paștele și bolile cronice: ce urgențe apar cel mai...

Topics

Sarkozy, a 2 a oară la pușcărie?

Încă de la începutul interogatoriului său de marți, în...

De ce forează masiv China în Antarctica

China a forat cu succes la o adâncime de...

Condamnare de pisică

O sexagenară din Adge, o localitate franceză de pe...

FBI şi SRI, succes împotriva atacurilor GRU

Serviciul Român de Informații, prin intermediul Centrului Național Cyberint,...

Orban către Putin : “Sunt şoricelul în serviciul dumneavoastră”

Viktor Orban i-a oferit lui Vladimir Putin să devină...

Franța și-a vândut tot aurul din America

Banca centrală a Franței a vândut ultimele rezerve de...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img