Friday, April 10, 2026
10 C
Bucharest

Ce mesaj aveti pentru Barroso si Merkel?

La doar doua luni si jumatate de la referendumul din 29 Iulie, in care Traian Basescu a fost demis de 7,4 milioane de cetateni, la Bucuresti sosesc doua figuri importante in mecanismul de putere european. E vorba despre Jose Manuel Barroso, presedintele Comisiei Europene si Angela Merkel, cancelarul Germaniei. Fara sa fie afectat respectul cuvenit functiilor pe care le ocupa, cred ca trebuie sa le spunem celor doi exponenti ai Partidului Popular European ca personajul pe care l-au sprijinit prin minciuna si diversiune, prin gesturi de forta si reguli care nu exista in legislatia nationala sau europeana (cvorum la referendum) este ilegitim si profund nepopular.

La fel cum au facut-o mii de germani pe 12 Octombrie la Stuttgart (vezi link video), Merkel trebuie sa primeasca semnale clare ca Romania nu este un teritoriu al nimanui, in care sa fie experimentate niste solutii politice extrem de ciudate, bazate pe abuz si minciuna. Nu asta este Europa la care au visat toti romanii si in care doresc fara indoiala sa coexiste decent si democratic.

http://www.youtube.com/watch?v=yIK6FFQgsbk

Doamna Merkel, intr-o democratie, nu presedintele demite poporul ci poporul demite presedintele.

Domnule Barroso, dupa greselile facute si ignorarea votului exprimat de 7,4 milioane de cetateni romani, sunteti oaspete in Romania. Majoritatea cetatenilor acestei tari care va primeste astazi asteapta un mesaj de bun simt, de recunoastere a greselilor facute si de respect fata de prevederile Constitutiei si a legilor nationale romanesti.

Hot this week

Sarkozy, a 2 a oară la pușcărie?

Încă de la începutul interogatoriului său de marți, în...

De ce forează masiv China în Antarctica

China a forat cu succes la o adâncime de...

Condamnare de pisică

O sexagenară din Adge, o localitate franceză de pe...

Șeful AIE : Actuala criză energetică e mai gravă decât cele din 1973, 1979 şi 2022 la un loc

Actuala criză a petrolului şi gazelor provocată de blocarea...

Paștele și bolile cronice: ce urgențe apar cel mai des și când trebuie cerut ajutor

Paștele și bolile cronice: ce urgențe apar cel mai...

Topics

Sarkozy, a 2 a oară la pușcărie?

Încă de la începutul interogatoriului său de marți, în...

De ce forează masiv China în Antarctica

China a forat cu succes la o adâncime de...

Condamnare de pisică

O sexagenară din Adge, o localitate franceză de pe...

FBI şi SRI, succes împotriva atacurilor GRU

Serviciul Român de Informații, prin intermediul Centrului Național Cyberint,...

Orban către Putin : “Sunt şoricelul în serviciul dumneavoastră”

Viktor Orban i-a oferit lui Vladimir Putin să devină...

Franța și-a vândut tot aurul din America

Banca centrală a Franței a vândut ultimele rezerve de...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img