Sunday, March 16, 2025
16.5 C
Bucharest

Coabitare Ponta-Iohannis-Basescu

De o saptamana se simte o relansare a coabitarii, de aceasta data in tripla formula : Ponta-Iohannis-Basescu. Oameni, institutii, relatii, intalniri – multe dintre acestea confirma noutatea politica. Figuri importante ale lui Traian Basescu ori Klaus Iohannis vor fi votate, pastrate sau numite de majoritatea PSD-UNPR-PC-Minoritati si de guvernul actual. E vorba in primul rand de persoane cu nume sonore din institutiile judiciare, serviciile de informatii dar si agentiilor nationale sau altele de tip CNA.

Premierul de altfel a si declarat : “Trebuie să existe un dialog și o activitate comună împreună cu cei de la ACL”.

Ca o completare si o confirmare a variantei expusa mai sus, fostul ambasador SUA Mark Gitenstein il lauda pe Victor Ponta si spune ca acesta sa colaboreze cu Iohannis. Acest semnat extern a inceput deja sa fie aplicat pe plan intern de o saptamana.

Iohannis-Ponta-panglica

Fostul ambasador al SUA in Romania in perioada 2009 – 2012 a scris un articol in editia de Europa a cotidianului Wall Street Journal in care scrie ca “Romania si intreaga lume au fost uimite de victoria lui Iohannis” la prezidentiale. Gitenstein mai scrie ca “este esential… ca Iohannis si Ponta sa colaboreze pentru a intari statul de drept”, nu inainte de a arata ca Ponta este cel care in vara anului 2012 “a respectat cerintele Comisiei Europene si a adus Romania inapoi de pe marginea prapastiei“, potrivit Hotnews.

In articolul intitual “A Chance for Lasting Change in Romania”, Gitenstein mai scrie ca “alegerile prezidentiale reprezinta o schimbare fundamentala de directia in politica romaneasca si, sa speram, un punct de cotitura spre Vest, democratie, statul de drept si transparenta”.

Fostul ambasador american mai arata ca in Romania se da o “lupta titanica” inca din 1989, pe de o parte fiind fortele reformiste, incurajate de UE, FMI, Banca Mondiala si diplomatii occidentali, iar de cealalta parte aflandu-se oligarhii si baronii. Gitenstein da ca exemplu criza politica din 2012, care a culminat cu suspendarea presedintelui Basescu de catre coalitia din care facea parte si PSD, partidul condus de Ponta.

“SUA, UE si Angela Merkel sustinut neabatut statul de drept si lupta anticoruptie, sprijinul culminand cu o lista de recomandari specifice pentru Romania din partea UE… Ponta a respectat aceste cereri si si a adus Romania inapoi de pe marginea prapastiei”, scrie Gitenstein.

http://online.wsj.com/articles/a-chance-for-lasting-change-in-romania-1417114166?KEYWORDS=Gitenstein

PS : Gitenstein isi pastreaza inca o influenta la Bucuresti pe seama relatiilor facute cand era ambasador si aranjamentelor cu Traian Basescu pe teme de politica interna si externa din ultimii ani.

 

Hot this week

Becali : Plec din AUR ! Cum să fie una ca Gavrilă candidat?

Gigi Becali a anunțat vineri, la Antena 3 CNN,...

Nimeni nu vrea să interzică TikTok. Membrii BEC, ameninţaţi cu moartea

În urma invalidării candidaturii lui Călin Georgescu de către...

Simion : Târziu greşeşte, e gelos

George Simion l-a criticat vineri pe colegul său de...

Ţara lucrului prost făcut

Mai sunt 50 de zile până la turul 1...

Ruptură la vârful AUR. Târziu despre Simion : trebuia alt tip de candidat

AUR trebuia să aleagă un un candidat cu șanse...

Topics

Becali : Plec din AUR ! Cum să fie una ca Gavrilă candidat?

Gigi Becali a anunțat vineri, la Antena 3 CNN,...

Nimeni nu vrea să interzică TikTok. Membrii BEC, ameninţaţi cu moartea

În urma invalidării candidaturii lui Călin Georgescu de către...

Simion : Târziu greşeşte, e gelos

George Simion l-a criticat vineri pe colegul său de...

Ţara lucrului prost făcut

Mai sunt 50 de zile până la turul 1...

Cu 20 de ani întârziere, românii vor avea cărţi de identitate civilizate

Noile cărți electronice de identitate vor fi eliberate începând...

Într-un moment foarte delicat, Trump atacă dur Uniunea Europeană

Preşedintele Donald Trump a ameninţat joi că va impune...

Incredibile evoluţii pentru astronauţii NASA blocaţi în spaţiu de 9 luni

Lansarea misiunii NASA cu echipaj uman către Staţia Spaţială...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img