Monday, April 6, 2026
9.2 C
Bucharest

Dragnea : “Miza lui Iohannis este de a pica acest Guvern până la vară”

Liderul PSD, Liviu Dragnea, a declarat la RTV că ştia că preşedintele Klaus Iohannis pregăteşte un referendum. Miza preşedintelui este ca acest guvern să pice până la vară. Klaus Iohannis nu vrea ca guvernul să pună în aplicare programul de guvernare.

Liviu Dragnea a dezvăluit că se ştia două săptămâni că preşedintele Iohannis vrea să organizeze un referendum.

“Miza lui Iohannis este de a pica acest Guvern până la vară. Preşedintele nu vrea ca acest guvern să pună în aplicare programul de guvernare.

Ştiam de acum 2 săptămâni că preşedintele are de gând să anunţe un referendum. Acesta a fost scenariul. A făcut acel spectacol neconstituţional la guvern. S-a dus peste premier pentru a crea discuţie pe tema graţierii, pentru a putea spune în această seară că această temă a devenit de interes naţional, pentru a se lega de prevederile constituţionale.

A fost un miting la care au fost oameni de bună credinţă, aşa au crezut, că nu sunt de acord cu o lege, dar o parte dintre ei erau de la cele 3 galerii de fotbal, sunt informaţii certe, nu aberaţii. A fost un miting politic, o mişcare civică instigată la care au venit şi oameni politici folosiţi în astfel de situaţii. Iohannis a depus un jurământ după ce a fost ales, că e garantul respectării constituţiei, aseară a instigat şi participat, este o încălcarea a legii.

Începe să fie evident, preşedintele Iohannis îşi cere suspendarea. Cred că vrea o suspendare pentru a putea avea din nou o tribună, pentru a putea merge în ţară ca să se victimizeze. Nu suntem interesaţi de asta, noi chiar vrem ca acest Guvern să guverneze şi în Parlament să dăm legile pe care românii le aşteaptă, să le facă o viaţă mai bună. Eu, cel puţin acum, nu sunt interesat de ideea de suspendare, nu cred că trebuie pentru România aşa ceva acum. De la alegeri încoace, preşedintele Klaus Iohannis a făcut ca România să fie într-o criză politică permanentă, inventând periodic, la un interval de timp, câte o temă. Este o teorie a sinusoidelor”, a declarat Dragnea la România TV.

 

Hot this week

George Scutaru, CEO New Strategy Center : Rusia ar putea testa solidaritatea NATO

George Scutaru, CEO New Strategy Center : Rusia ar...

Steaua, club cu mari probleme

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a prezentat joi concluziile controalelor...

Macron spune că Trump amenință stabilitatea în NATO

Șeful statului francez Emmanuel Macron i-a reproșat joi președintelui...

Europarlamentarul francez Rima Hassan, arestată pentru apologia terorismului

Eurodeputata franco-palestiniană Rima Hassan a fost plasată joi în...

Comisia Europeană salvează vinul franțuzesc

Comisia Europeană a anunțat miercuri că eliberează un sprijin...

Topics

Steaua, club cu mari probleme

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a prezentat joi concluziile controalelor...

Macron spune că Trump amenință stabilitatea în NATO

Șeful statului francez Emmanuel Macron i-a reproșat joi președintelui...

Europarlamentarul francez Rima Hassan, arestată pentru apologia terorismului

Eurodeputata franco-palestiniană Rima Hassan a fost plasată joi în...

Comisia Europeană salvează vinul franțuzesc

Comisia Europeană a anunțat miercuri că eliberează un sprijin...

186 miliarde de dolari, pierderea țărilor arabe în război

Războiul declanşat de atacuri aeriene comune ale Israelului şi...

2 aprilie, ziua ridicării drapelului României la Cartierul General al NATO

2 aprilie 2004. Acum 22 de ani, drapelul României...

Related Articles

Popular Categories

spot_imgspot_img